Miejscy urzędnicy wywalczyli podwyżki. I to już od marca!

Plac Kolegiacki Poznań fot. Sławek Wąchała

400 zł do wynagrodzenia zasadniczego – tyle podwyżki dostaną pracownicy Urzędu Miasta Poznania, i to jeszcze w tym miesiącu. Wywalczyli to dla nich związkowcy. Łącznie podwyżka obejmie około 9 tysięcy osób.

Negocjacje trwały ponad dwa lata i łatwe nie były, mówiąc delikatnie. Wystarczy przypomnieć, że urzędnicy kilkakrotnie pikietowali z tego powodu przed swoim miejscem pracy, czyli urzędem miasta, a szczególne oburzenie wywołał fakt, że prezydent Jacek Jaśkowiak podczas walki urzędników o podwyżki twierdził, że miasto nie ma na to pieniędzy – po czym przyznał podwyżki swoim zastępcom oraz sekretarzowi miasta.

Pracownicy chcieli podwyżki w wysokości 500 zł netto, rewaloryzacji pensji co roku o wskaźnik inflacji, a także, by najniższe wynagrodzenie w urzędzie wynosiło 67 proc. średniej krajowej. Na razie z tych wszystkich postulatów udało im się uzyskać 400 zł do wynagrodzenia zasadniczego, które dostaną jeszcze w tym miesiącu, jak powiedział Radiu Poznań Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jędrzej Solarski podkreślił, że podwyżki dotyczą urzędników podlegających prezydentowi Poznania, a więc nie tylko tych pracujących bezpośrednio w urzędzie miasta, lecz i jednostkach takich jak Poznańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Dróg Miejskich, a także pracownicy żłobków i domów pomocy społecznej. Nie dostaną ich natomiast nauczyciele, bo ich pensje są finansowane z subwencji oświatowej wypłacanej z budżetu państwa, chociaż miasto sporo do nich dopłaca.

Podwyżki dostanie więc około 9 tysięcy osób, jak ocenia zastępca prezydenta. Nie zawsze będzie to równe 400 zł, bo urzędnicy z dłuższym stażem pracy dostaną więcej – ale maksymalnie będzie to 480 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w urzędzie wyniesie prawie 6 tys. zł brutto – ale trzeba pamiętać, że na średnie wynagrodzenie składają się także pensje prezydenta i jego zastępców oraz dyrektorów wydziałów. Przeciętny urzędnik zarabia znacznie mniej. Według danych sprzed ostatniej podwyżki pensji minimalnej jedna trzecia wszystkich urzędników zarabiała od 2555 zł do 2908 zł netto.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: