piątek, 29 marca, 2024

Międzychód: Zniszczono stanowisko archeologiczne – osadę sprzed 2,5 tysiąca lat!

Przekopana, a raczej przeryta i ponownie zasypana piaskiem – osada naszych przodków został kompletnie zniszczona. Archeolodzy w warstwach piachu znajdują teraz fragmenty ceramiki i ludzkie kości, przemieszane bez ładu i składu. Kto chciałby zniszczyć dawną osadę?

Jak nie wiadomo, o co chodzi – to chodzi o pieniądze. I tak też było w tym przypadku. Do odbudowy mostu na Warcie w Międzychodzie potrzebny był żwir. Jak się później okazało, ten żwir, który użyto na budowie, pochodził z nielegalnej kopalni, którą właściciel uruchomił na swoim terenie. Gdy sprawa wyszła na jaw – przestraszył się konsekwencji i zasypał powstałą dziurę piaskiem z okolicy. Zdaniem archeologów nie mógł zrobić nic gorszego, bo w ten sposób bezpowrotnie zniszczył stanowisko. Archeolodzy odczytują przeszłość nie tylko ze znalezionych przedmiotów, ale też tego, w jakich warstwach się znajdują i jak leżą względem siebie.

A stanowisko było cenne. jak podaje “Głos Wielkopolski”, już po wstępnych oględzinach zniszczonego terenu archeolodzy znaleźli fragmenty ceramiki i ludzkie kości, co świadczy o tym, że znajdowało się tu cmentarzysko popielnicowe kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. Jednak zniszczenia są tak duże, że wielu grobów już nie ma, bo zostały zniszczone przez spychacz, jak stwierdził Robert Jędrzejczak, archeolog z . Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie.

Zniszczenia są tym bardziej znaczące, że teren na północ od rzeki Warty od Międzychodu do Sierakowa to pod względem archeologicznym bardzo cenne miejsce. Wykopaliska i wykopy sondażowe robione na tym terenie przez archeologów potwierdzają, że od tysięcy lat kwitło tu życie, prowadziły tędy szlaki handlowe i kwitła wymiana gospodarcza. Wszystko, co znaleźli, niezwykle wzbogaciło naszą wiedzę o kulturach żyjących tu przed przybyciem Słowian. Teraz część z tego dziedzictwa przepadła bezpowrotnie.

Sprawą zajmuje się Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu i prokuratura. Niszczenie dóbr kultury jest poważnym przestępstwem. Trwa też inwentaryzacja tego miejsca. Po zakończeniu dochodzenia przez prokuraturę konserwator podejmie decyzję o dalszych losach tego miejsca.

Głos Wielkopolski, el

Strona głównaWielkopolskaMiędzychód: Zniszczono stanowisko archeologiczne - osadę sprzed 2,5 tysiąca lat!