Mieczysław Wiśniewski, żołnierz Armii Krajowej, nie żyje

znicz fot. K. Adamska

Kaliszanin, żołnierz Armii Krajowej i członek Towarzystwa Miłośników Kalisza. Mieczysław Wiśniewski, jeden z ostatnich AK-owców w regionie, zmarł w wieku 98 lat. O jego śmierci poinformował na swoim profilu prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

„Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Mieczysława Wiśniewskiego, kaliszanina, żołnierza Armii Krajowej, człowieka zaangażowanego w życie społeczne, do ostatnich dni oddanego swemu miastu, wyróżnionego Odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza” – napisał prezydent Kinastowski, przypominając też biografię Mieczysława Wiśniewskiego.

Mieczysław Wiśniewski urodził się w 1925 r., a w 1942 roku wstąpił do 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. Po wojnie wrócił do Kalisza, ukończył naukę i przez wiele lat pracował jako ekonomista w Kaliskiej Fabryce Fortepianów i Pianin.

Aktywnie działał także społecznie: od najmłodszych lat był związany z harcerstwem, był członkiem organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Towarzystwa Miłośników Kalisza. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim.
„Odszedł człowiek wielkiej klasy, ciepły i serdeczny” – napisał w podsumowaniu prezydent Kinastowski. – „Był wzorem postawy patriotycznej i społecznej. Cześć Jego pamięci!”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: