Michalinka potrzebuje pomocy. Dziewczynka urodziła się trzy lata temu z połową serduszka

Michalinka Greckel fot. arch. rodz.

Dziewczynka urodziła się trzy lata temu z połową serduszka. Rodzice i przyjaciele z całego Biedruska zbierają dla niej pieniądze, by mogła pojechać na operację do Genewy. Dzięki niej będzie żyć.

O tym, że Michalinka urodzi się z chorym serduszkiem, rodzice wiedzieli jeszcze przed jej narodzeniem. Dlatego gdy zaczęła przychodzić na świat trzy lata temu, 16 marca, w ICZMP w Łodzi, neonatolodzy i kardiolodzy czekali już w pogotowiu. Tuż po przyjściu na świat Michalina przeszła swoja pierwszą operację. Rodzice widzieli ją tylko przez kilka sekund.

Tych operacji później było jeszcze wiele, by malutka mogła dotrwać do kolejnego etapu i kolejnej operacji – aż będzie na tyle duża, by pojechać do kliniki prof. Edwarda Malca w Munster w Niemczech, gdzie zrekonstruują jej brakującą połowę serduszka. To kosztowna operacja, ale innego wyjścia dla Michaliny po prostu nie ma. Dlatego jej rodzice i ich przyjaciele zrobili wszystko, a nawet jeszcze więcej – i zebrali potrzebną kwotę.

Gdy wydawało się, że wszystko zaczyna się układać, był wyznaczony już termin operacji na listopad tego roku – klinika w Munster wstrzymała przyjmowanie dzieci zza granicy z powodu pandemii. Zakaz obowiązuje do marca 2022 roku, czyli do terminu, do którego Michalinka może nie doczekać – zwłaszcza że nowy termin jej operacji nie został wyznaczony, a dziecko czuje się coraz gorzej.

„Kardiochirurdzy muszą jak najszybciej przeprowadzić plastykę lub w najgorszym wypadku wymianę na sztuczną zastawkę trójdzielną oraz korektę luku aorty przed wykonaniem głównej operacji – Fontana” – tłumaczą zrozpaczeni rodzice. – „Po konsultacji w jednym z najlepszych ośrodków kardiochirurgicznych w Europie dowiedzieliśmy się, że aby trzeci etap mógł dojść do skutku, Michalinka musi przejść korektę łuku aorty oraz plastykę (lub w najgorszym wypadku wymianę na sztuczną) zastawki trójdzielnej”.

Klinika w Genewie i zespół tamtejszych kardiochirurgów pod przewodnictwem profesora Sologashviliego w ekspresowym tempie przygotował wycenę plastyki zastawki trójdzielnej, naprawy łuku aorty oraz operacji Fontana. Operacja mogłaby się odbyć już w lutym 2022 roku – o ile rodzicom uda się zebrać potrzebne pieniądze. Dlatego założyli zbiórkę dla Michalinki Greckel na pilną operację serca na siepomaga.pl. Czasu na zebranie prawie miliona złotych mają niewiele, bo tylko do końca stycznia. Na razie zebrali tylko jedną czwartą, choć całe Biedrusko – bo wszyscy znają tę rodzinę – włączyło się do pomocy i zbiórki pieniędzy dla Michalinki.

Rodzice błagają o pomoc wszystkich ludzi o wielkich sercach. „Michalinka jest naszym całym światem” – napisali. – „Pomóż nam sprawić, aby ten świat pozostał pełny”.