Michał Dworczyk fot. KPRM

Michał Dworczyk: Zaczynamy szczepić nauczycieli

– W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach – powiedział minister Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zapisy rozpoczną się 8 lutego.

Minister Dworczyk, który odpowiada za Narodowy Program Szczepień, podzielił się też optymistyczną wiadomością, że program szczepienia podopiecznych DPS praktycznie został zakończony. Szczepią się seniorzy i służba zdrowia, a od 8 lutego rozpoczną się zapisy an szczepienia dla nauczycieli.

Zapisy będą się odbywały dwoma kanałami i dotyczą nauczycieli poniżej 60. roku życia. Ci starsi będą się szczepili razem ze swoją grupą wiekową, jak wyjaśnił minister.

Nauczyciele i pracownicy pedagogiczni szkół będą szczepieni w szpitalach węzłowych, a pierwsze szczepienia odbędą się już za tydzień, 12 lutego. – Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy służb mundurowych – powiedział minister Dworczyk. Wyjaśnił też, że pozostali pracownicy szkół, jak na przykład woźni, będą szczepieni razem ze swoją grupą zawodową.

Szef kancelarii premiera powiedział też, że 6. lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca – to około 120 tys. dawek – a do końca lutego do Polski trafi łącznie ok. 1. mln sztuk tej szczepionki.

– Pojawiły się informacje, że jest jakaś różnica między szczepionkami – powiedział przy okazji minister. – Chciałbym bardzo jednoznacznie powiedzieć, a właściwie powtórzyć za Radą Medyczną, że nie ma lepszych i gorszych szczepionek. Wszystkie dopuszczone na terenie UE są stuprocentowo bezpieczne, chociaż oczywiście różnią się poszczególnymi parametrami. Apeluję do osób publicznych: naprawdę oddajmy w tej sprawie głos naukowcom i lekarzom.

Minister powołał się tu na informację z czasopisma „The Lancet”, z której wynika, że szczepionka AstraZeneca ma skuteczność 76 proc. po upływie trzech tygodni do podania drugiej dawki, zapobiega też ciężkim przebiegom covid-19.

W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący w trybie stacjonarnym, a po nich wszyscy następni. Jak powiedział minister Przemysław Czarnek, od przyszłego tygodnia w związku z tym każdy nauczyciel może się zgłosić do dyrektora swojej szkoły.
– Dyrektorzy będą mogli w bardzo prosty sposób za pomocą Systemu Informacji Oświatowej zarejestrować swoich nauczycieli jednym kliknięciem i za pomocą tego samego systemu otrzymają informację, gdzie i kiedy mają się zgłosić na szczepienia. Zachęcam nauczycieli do tego, by skorzystali z tej okazji i możliwości zaszczepienia się już w lutym.

Minister Dworczyk był też pytany o złagodzenia obostrzeń pandemicznych, ale nie chciał o tym mówić, ponieważ, jak wyjaśnił, nad tym pracuje zespół pod kierunkiem premiera Morawieckiego. I to premier udzieli odpowiedzi, gdy już będzie gotowa.

Minister Czarnek odniósł się z kolei do pytania o polską szczepionkę na koronawirusa – Politechnika Warszawska, która nad nią pracuje, nie dostała dotacji na dalsze badania.
– Nie tylko z Politechniką Warszawską, ale i z innymi placówkami, które pracują nad szczepionką, jesteśmy w stałym kontakcie – zapewnił minister Czarnek. – Grant nie został przyznany z przyczyn formalnych, ale oczywiście środki na dalsze badania polskiej szczepionki będą przyznane.

 

2 2 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze