Miasteczka Powstańcze staną w Poznaniu i Koninie. Gdzie dokładnie?

Powstanie Wielkopolskie rocznica fot. Sławek Wąchała

Gościły już w Pile, Lesznie oraz Kaliszu – Miasteczka Powstańcze, w których rozdawane są powstańcze flagi, w ten weekend staną w Poznaniu i Koninie. W stolicy Wielkopolski miasteczko odwiedzi marszałek Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada ruszyła kampania „WywieśMy flagi dla Powstańców!” towarzysząca obchodom 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jej częścią są ustawione w plenerze Miasteczka Powstańcze, które mają służyć edukacji i budowaniu poczucia tożsamości regionalnej. To właśnie tam są rozdawane flagi powstańcze.

„Miasteczka Powstańcze pozwalają przenieść się do roku 1918 i poczuć wyjątkową atmosferę tamtych dni” – wyjaśnia ideę Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. – „Składa się na nie kilka elementów: obóz powstańczy z rekonstruktorami, poczta powstańcza, w której można odebrać flagi, salonik prasowy, zakład rzemieślniczy, w którym tworzy się proporczyki i flagi powstańcze. Częścią miasteczek są również pokoje zagadek, gdzie gracze rozwiązują zagadki i przeszukują pomieszczenie odnajdując wskazówki. Ich zadanie polega na wydobyciu granatów z pruskiego magazynu w celu dostarczenia ich Powstańcom Wielkopolskim. Na zziębniętych i spragnionych czekać będzie bezalkoholowy napój pod nazwą „Grog Powstańczy 0% – przeciwdziałający szkorbutowi”. Aby go otrzymać należy udać się do stanowiska „Regeneracja”.

Do tej pory Miasteczka Powstańcze gościły w trzech wielkopolskich miastach: Pile, Lesznie oraz Kaliszu. 17 grudnia miasteczko stanie w Koninie na placu Wolności i będzie je można odwiedzać od godziny 14.00 do 18.00. Natomiast 18 grudnia znajdziemy je w Poznaniu, na terenie MTP przy Jarmarku Świątecznym. Tu także będzie czynne od 14.00 do 18.00 i w tym czasie odwiedzi je Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: