Mateusz Morawiecki: Proponujemy trzeci etap odmrażania gospodarki

Mateusz Morawiecki fot. gov.pl
Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czynne od 18 maja, częściowo otwarte usługi gastronomiczne, a od 25 maja zostanie uruchomiona opieka w szkołach dla dzieci klas 1-3. To wszystko zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Jego zdaniem sytuacja jest opanowana, poza województwem śląskim liczba zakażeń spada, więc można wprowadzić trzeci etap odmrażania gospodarki.

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły rozpocząć działalność od 18 maja, ale będą funkcjonować w rygorze sanitarnym.Trzeba się będzie umówić na wizytę i przyjść punktualnie. Od tego samego dnia częściowo zostaną też uruchomione lokale, bary i kawiarnie, przy czym szczególnie premier zachęcił do otwierania ogródków. Limit w lokalach wynosi 1 osobę na 4 metry kwadratowe, wprowadza dezynfekcję stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami, a także obowiązek noszenia maseczek oraz rękawiczek przez obsługę, również kucharzy.

18 maja będzie można korzystać z obiektów sportowych na terenie otwartym, jak orliki i – częściowo – z hal sportowych. W obiekcie lub na boisku czy bieżni może być maksymalnie 14 osób plus dwóch trenerów, a na pełnowymiarowym boisku – 22 zawodników i 4 trenerów. Złagodzone zostaną reguły dotyczące transportu publicznego. W tramwaju czy autobusie będzie mogło jeździć tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących

Natomiast od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka dla dzieci, których rodzice musza wrócić do pracy. To nie będą normalne lekcje, bardziej będą przypominać zajęcia w świetlicy. Ruszą także konsultacje dla tegorocznych maturzystów i uczniów ósmych klas, a od 1 czerwca wszyscy uczniowie będą mieli możliwość takich konsultacji. Bardziej szczegółowe rozwiązania dotyczące szkół i uczniów zostaną podane później.

Premier zapewnił też, że nie zamierza „zamykać” Śląska, ale sytuacja w tym regionie powinna wszystkim uświadomić, że wirus nadal jest groźny i nieprzewidywalny. Dlatego powinniśmy nadal przestrzegać zaleceń ministra zdrowia, zachowywać dystans i osłaniać twarze.

– Wiemy, że nic nie będzie już takie jak wcześniej, ale powrót do nowej rzeczywistości zależy od tego jak będziemy trzymać się dotychczasowych rygorów – podsumował Mateusz Morawiecki.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: