Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Mateusz Morawiecki: “Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy”

Zamknięte żłobki, przedszkola, niektóre sklepy wielkopowierzchniowe i usługi, dodatkowe ograniczenia w kościołach. Premier Morawiecki zapowiedział kolejne ograniczenia od soboty, 27 marca.

Powodem jest sytuacja w kraju – nie tylko pobiliśmy dzisiaj rekord zakażeń, ponad 34 tysiące, ale też, jak powiedział Mateusz Morawiecki, napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny.
– Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych – wyliczał premier. – Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów. Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, aby opanować tę falę. Stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli.

Premier powiedział, że w lutym, kiedy można było na to pozwolić, niektóre branże zostały poluzowane, ale dziś znów trzeba zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń. Premier zaapelował też do opozycji, by wykazała się solidarnością i nie zaostrzała sytuacji.
– Wszystkie ręce na pokład – zapowiedział.

Zgodnie z zaleceniami premiera wszyscy Polacy, którzy mogą to zrobić, powinni pracować zdalnie, a Wielkanoc spędzić wyłącznie w gronie domowników.

– To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych – podsumował premier. – Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza. Myślę, że niedługo nadzieja i radość wróci do Polski na skutek Narodowego Programu Szczepień.

Premier stwierdził, że to szczepionki są teraz naszą podstawową bronią.
– Zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska – mówił. – W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farm. przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek. W ciągu najbliższych 5 tyg. przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki. Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim.

O samoizolację i rezygnacje z podróży na Wielkanoc apelował też minister Adam Niedzielski. Zwrócił uwagę, że dodatkowe obostrzenia, które obowiązywały od początku marca w województwie warmińsko-mazurskim dały efekty i tam liczba zakażeń od tygodnia spada.

– Zwiększamy bazy łóżek i respiratorów od 15 marca o 8,3 tys. – wyliczał minister. – naszym celem jest odtworzenie bazy łóżek z czasu drugiej fali epidemii. Pacjenci są coraz młodsi, a stan ich jest ciężki. Nasze działania z przygotowaniem szpitali tymczasowych dają nam bardzo dobra pozycję do dalszej walki z covid-19.

Od najbliższej soboty 27 marca przez dwa tygodnie, do 9 kwietnia, będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. metrów kwadratowych będą zamknięte – dotyczy to tylko handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce hurtownie i składy budowlane będą dostępne.

W placówkach handlowych i innych punktach takich jak np. poczta, będą stosowane bardziej rygorystyczne zasady – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów. Podobne ograniczenia obowiązują także na targowiskach i na poczcie. W kościołach może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, ma też obowiązek zachowywania dystansu i zakładania maseczki. Przestrzegania zasad mają pilnować służby kościelne – minister Niedzielski przypomniał o wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami Kościoła katolickiego i wspólnym oświadczeniu.

Zamknięte zostaną także salony urody, czyli fryzjerskie i kosmetyczne, w całej Polsce. Działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte będą żłobki i przedszkola, z wyjątkiem tych, gdzie prowadzona jest opieka nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. Co ważne, rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Nie ma zakazu przemieszczania się – przypomnijmy, że Sąd Najwyższy uznał go za niezgodny z prawem – ale minister Niedzielski zaapelował o spędzenie świąt w domach choćby ze względu na solidarność z tymi, którzy dźwigają główny ciężar walki z pandemią – czyli ze służbami medycznymi.

Limit zgromadzeń to nadal 5 osób, ale nie obowiązuje tych, którzy zostali zaszczepieni.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze