Mateusz Morawiecki i list o Polskim Ładzie

Mateusz Morawiecki fot. KPRM
Premier napisał list do czytelników „Super Expressu”, w którym ujawnił plan Polskiego Ładu. „Wyższe zarobki, bezpieczna przyszłość polskich rodzin, godne emerytury i dobry klimat dla rozwoju polskich firm” – obiecuje premier.

Premier Morawiecki, podobnie jak pozostali politycy Prawa i Sprawiedliwości, podróżuje po Polsce prezentując założenia sztandarowego programu Polski Ład, którego główne założenia będą obowiązywały już od nowego roku. W liście, który opublikował „Super Express”, a który jest skierowany do czytelników gazety, premier precyzuje, na co mogą liczyć Polacy w ramach Polskiego Ładu.

Premier uważa, że program jest szansą na zbudowanie w Polsce prawdziwej klasy średniej – i jest to szansa nie tylko dla osób mieszkających w dużych miastach, ale też w miasteczkach i wsiach. To właśnie ma zapewnić 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, z czego skorzysta ponad 18 mln Polaków. Emeryci, którzy nie mają emerytury wyższej niż 2,5 tys. zł, nie będą też płacić podatku, a więc dostaną więcej pieniędzy na rękę.

„Wyższe zarobki, bezpieczna przyszłość polskich rodzin, godne emerytury i dobry klimat dla rozwoju polskich firm. To hasła, które przez lata brzmiały jak naiwne marzenia. Dziś wreszcie jesteśmy blisko, by te marzenia stały się rzeczywistością. Polski Ład to nasza droga do budowy państwa dobrobytu” – napisał w liście premier Morawiecki. Jego zdaniem „dzięki uszczelnieniu budżetu państwa mogliśmy przeznaczyć ponad 200 mld zł na ochronę setek tysięcy przedsiębiorstw i milionów miejsc pracy. To sprawiło, że nasza gospodarka przetrwała kryzys lepiej, niż większość państw Europy, a bezrobocie należy do najniższych w całej Unii Europejskiej”.

Premier zapewnia też, że rząd jest gotowy do pokonania pandemii i ma plan, jak to zrobić.
„Wiele razy udowodniliśmy, że skutecznie realizujemy zapowiadane programy” – pisze premier. – „500+, wyższe świadczenia dla emerytów, obniżka podatków, zerowy PIT dla młodych, obniżka CIT dla przedsiębiorców – wprowadziliśmy nową jakość do polskiej polityki. Dlatego teraz możemy iść krok dalej i budować Polski Ład na mocnych fundamentach”.

Ważną częścią programu jest wsparcie dla polskich rodzin.
„Dzięki Polskiemu Ładowi będzie ich stać na własny dom czy mieszkanie. A nasze dzieci będą uczyć się w wyremontowanych i lepiej wyposażonych szkołach” – napisał premier. – „To wielka inwestycja w ich przyszłość.To wszystko jest w naszym zasięgu. Już niebawem w każdej gminie w Polsce ruszą inwestycje strategiczne: nowe drogi, sieci wodno-kanalizacyjne, boiska, parki, domy seniora. Nowe inwestycje to nowe zamówienia. A nowe zamówienia, to większe zyski dla przedsiębiorców i tysiące nowych miejsc pracy”.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę zdrowia – tu nakłady mają wzrosnąć do 7 proc. PKB.
„Polski Ład to program, jakiego nie mieliśmy w historii” – zapewnia premier. – „Polski Ład to zapowiedź dekady rozwoju i szansa na cywilizacyjny awans do pierwszej ligi europejskiej. Nie zmarnujemy jej”.

 

Podziel się:

Wydarzenia w Wielkopolsce: