Masz działkę pod Poznaniem? Zobacz, jak o nią zadbać w czasie suszy!

Susza to niebezpieczne zjawisko zarówno dla rolników wielkoobszarowych, jak i takich, którzy są posiadaczami mniejszych działek, na których znajduje się niewielka ilość nasadzeń. Aby efektywnie walczyć z suszą potrzeba oczywiście odpowiednio zintensyfikowanego podlewania, ale warto również stosować wysokiej jakości nawozy rolnicze, które poprawią jakość gleby i usprawnią wzrost roślin. Z dystrybutorem nawozów Agrosimex nawet najgorsza pogoda nie będzie problemem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego nawozu?

Nawozy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: mineralne i organiczne. Nawozy mineralne,  to takie, które powstają z kopalin albo są przetwarzane przemysłowo. Zaliczają się do nich nawozy magnezowe, wapniowe, fosforowe i potasowe, a także takie, które w swoim składzie zawierają więcej, niż jedną czynną substancję wpływającą na wzrost roślin (tak zwane wieloskładnikowe). Nawozy mineralne są bardzo wydajne, ale w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do wyjałowienia gleby, ponieważ nie wpływają pozytywnie na zwiększanie się ilości próchnicy w jej składzie.

Drugi typ to nawozy naturalne, nazywane inaczej organicznymi. Wśród nich znajdują się: kompost, oborniki, gnojówka, gnojowica, nawozy zielone oraz inne preparaty, których źródłem pochodzenia jest natura. Ich działanie jest nieco wolniejsze, niż ma to miejsce w przypadku nawozów mineralnych, bardziej sprzyjają jednak zachowaniu naturalnej homeostazy i powstawaniu w glebie nowych warstw próchnicy. Często stosuje się je do nawożenia upraw ekologicznych, a także razem z nawozami mineralnymi, aby zapobiegać wypłukiwaniu wartości odżywczych z ziemi.

Jakie nawozy będą odpowiednie podczas suszy?

Podczas suszy można postawić na nawozy płynne, które pozwalają na sprawne przeprowadzenie procesu fertygacji. Technologia ta umożliwia równoczesne nawadnianie i dostarczanie substancji odżywczych roślinom. Dzięki tej metodzie możliwe jest precyzyjne dobranie dawki nawozu jaka powinna być zastosowana przy konkretnych uprawach, co w przypadku użytkowania dużego pola, pozwala na poczynienie sporych oszczędności. Sprawdź koniecznie, jaki skład powinien mieć nawóz, ponieważ każda roślina potrzebuje nieco innych substancji mineralnych, aby odpowiednio rosnąć, a na dodatek to zapotrzebowanie różni się na każdym etapie jej rozwoju. Weź to pod uwagę, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać potencjał tkwiący w nawozach.

Zwróć uwagę na nawozy poprawiające żyzność gleby. W czasie suszy plonów jest mniej, jeśli więc zależy Ci na tym, aby były one wysokie (na przykład dlatego, że rolnictwo stanowi Twoje podstawowe źródło utrzymania), koniecznie zadbaj o regularne nawożenie preparatami, które mają pozytywny wpływ na ziemię uprawną i wpływają zarówno na wielkość, jak i jakość zbiorów. Dystrybutor nawozów Agrosimex posiada w ofercie bardzo wiele rodzajów nawozów, które sprawdzą się w każdej sytuacji i na pewno pomogą zadbać o to, aby pomimo suszy plony były obfite.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: