Martwy łabędź na poligonie. Służby badają sprawę

łabędź fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

W trzcinowisku na poligonie w Rawiczu znaleziono martwego łabędzia. To jeden z pary łabędzi bytujących na tym terenie. Trwają badania mające wyjaśnić przyczynę śmierci ptaka, ponieważ zdarzały się już sytuacje, że do zgonu łabędzi przyczyniali się ludzie.

Brak łabędzie zauważyły przedstawicielki Rawickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami “Szansa” 15 sierpnia – wcześniej oba łabędzie pływały razem, opiekując się swoimi młodymi. 16 sierpnia natomiast dostały informację o martwym łabędziu i natychmiast powiadomiły o sprawie KP PSP w Rawiczu. Strażacy wraz z działaczkami stowarzyszenia oraz lekarzem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu rozpoczęli poszukiwania ptaka i rzeczywiście znaleźli go martwego we wskazanym miejscu.

Obecnie służby badają, czy do śmierci łabędzia nie przyczynili się ludzie – bo to się już zdarzało. W przełykach ptaków znajdowano haki i wędkarską żyłkę, w tym roku przedstawiciele “Szansy” otrzymali informację o zniknięciu młodego łabędzia i o rzucaniu w łabędzie kamieniami przez młodych ludzi odwiedzających poligon. Powodem śmierci ptaka mógł być też fakt, że wciąż nie brakuje osób, które karmią je chlebem, a pieczywo przeznaczone dla ludzi jest trucizną dla ptaków.

Poligon w Rawiczu przechodzi obecnie modernizację i z tego powodu działacze “Szansy” zwrócili się do Urzędu Gminy w Rawiczu o otoczenie szczególną opieką łabędzi z tego terenu, ponieważ są to ptaki będące pod ochroną. Działacze chcą objęcia monitoringiem nie tylko pump tracku, który powstaje na poligonie, ale także plaż i stawu, by łabędzie były tam naprawdę bezpieczne.

Źródło: rawicz24

Podziel się: