wtorek, 5 grudnia, 2023

Marszałek Marek Woźniak: “Nasza gospodarka, wbrew bardzo dobrym wskaźnikom, wymaga naprawy”

Marek Woźniak, marszałek województwa, podczas trwającego Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego skomentował stan gospodarki Wielkopolski.

– Chcemy się wsłuchać w to, co Państwa zdaniem trzeba zmienić i poprawić, bo nasza gospodarka, wbrew bardzo dobrym wskaźnikom, wymaga naprawy – podkreślił Marek Woźniak. – Możemy się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym, wielkością PKB dającą nam już status tzw. kraju przejściowego w Unii Europejskiej, mamy najniższy w Polsce poziom bezrobocia, cieszymy się, że wciąż w Wielkopolsce wzrasta liczba firm i poziom nakładów inwestycyjnych. Ale…

Marek Woźniak nie ukrywał – co pokazały prace nad Strategią Wielkopolska 2030 – że regionalna gospodarka odnotowuje niskie wskaźniki dotyczące innowacyjności i całej sfery badawczo-rozwojowej (B+R), które trudno uznać za zadowalające. Dane te lokują Wielkopolskę nawet w drugiej połowie stawki województw – na 8, 10 miejscu.

– Uważam, że to jest problem – powiedział Marszałek. – Mamy potencjał naukowy i gospodarczy, ale formę relacji tych dwóch potencjałów trudno uznać za szczytową. Widać to wyraźnie w naszym konkursach adresowanych do kręgów naukowych i podmiotów gospodarczych w zakresie innowacyjności. Takich wniosków jest niewiele, a jeśli są, są niezadowalające. Brakuje w nich pomysłów na poziomie patentowym, które pozwolą otrzymać wsparcie i zmierzyć się ze światowym rynkiem. Podobnie jest u nas z aplikacjami do europejskiego programu Horyzont 2020, w którym można uzyskać pieniądze na badanie i rozwój. Pytanie, jak sobie z tym problemem poradzić. Nasz samorząd jest otwarty, by podjąć dialog z przedsiębiorcami i zmierzyć się z tym tematem. Kongresowe panele są już taką próbą, ale nigdy dość dyskusji i szczerej, rzetelnej analizy, która pozwoli ustalić, co jest tym hamulcem, który oddala nas od liderów na rynku innowacyjności.

mat. pras. / AS fot. UMWW

Strona głównaWiadomości z WielkopolskiMarszałek Marek Woźniak: "Nasza gospodarka, wbrew bardzo dobrym wskaźnikom, wymaga naprawy"