Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Sala Senatu RP fot. Senat
Senat zadecydował dziś o wyborze prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, potwierdzając tym wcześniejszą decyzję Sejmu. Tym samym po prawie roku walki mamy nowego rzecznika.

Przypomnijmy, że pięcioletnia kadencja jego poprzednika, Adama Bodnara, zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku – i od tego czasu Sejm i Senat nie mogły się porozumieć w kwestii wyboru jego następcy. Zgodnie z prawem RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeśli jednak Senat odrzuci kandydaturę – Sejm musi przedstawić innego kandydata na to stanowisko.

Od września 2020 roku ta sztuka się nie udawała. KO, Lewica i Polska 2050 Szymona Hołowni dwukrotnie zgłaszały mec. Zuzannę Rudzińska-Bluszcz, ale posłowie PiS nie poparli jej kandydatury. Za trzecim razem Sejmowi udało się wybrać RPO – wiceszefa MZS, Piotra Wawrzyka. Ale tę kandydaturę odrzucił Senat, tak samo jak kandydaturę posła Bartłomieja Wróblewskiego z PiS i senator Lidii Staroń, niezrzeszonej, ale powiązanej z PiS.

Prof. Marcin Wiącek również już raz został zgłoszony jako kandydat na to stanowisko przez PSL, jednak jego kandydatury nie poparł Sejm głosami posłów PiS. Teraz posłowie PiS zmienili zdanie i poparli kandydaturę prof. Wiącka – 380 posłów głosowało za, 3 przeciw, a 43 wstrzymało się od głosu. Dziś kandydaturę poparli także senatorzy: 93 senatorów było za, pięciu się wstrzymało od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw.

Dr hab. Marcin Wiącek jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW. Jest też zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Przez wiele lat współpracował z Markiem Sawickim z PSL, to także on był autorem ekspertyzy prawnej dla Jarosława Gowina w jego konflikcie z Adamem Bielanem.

Podziel się: