Małe wielkie historie

CK Zamek zaprasza od 21 grudnia na niezwykłą wystawę fotograficzno-dźwiękową. Starsi mieszkańcy Poznania podzielili się na niej swoimi wspomnieniami…

W projekcie wzięło udział dziesięć osób, a sami organizatorzy byli ciekawi, co poznaniakom-seniorom najbardziej utkwiło w pamięci z przeszłości. Okazało się, że najczęściej pamięta się te najzwyklejsze rzeczy: pierwszą pracę, pierwszą miłość albo… pierwszy lot samolotem. Udało się zarejestrować te opowieści, a tym samym uchronić przed zapomnieniem cenne osobiste narracje o życiu codziennym, dojrzewaniu i młodości w Poznaniu i Wielkopolsce przed 1945 rokiem i później.

Wojna albo inne wydarzenia polityczne – jak choćby Powstanie Wielkopolskie albo Czerwiec ’56 – są częścią niektórych wspominanych historii. Jednak opowieść o trudnych albo przełomowych czasach zazwyczaj jest tylko częścią tego, co się pamięta. To opowieści ludzi, których życie toczyło się w cieniu wielkiej historii – ale czy przez to jest mniej niezwykłe i ważne?

Jedną z osób biorących udział w projekcie jest pani Zofia Krzyżaniak. I to jej twarz jest jedną z zapraszających na wystawę. Autorką nagrania jest Agnieszka Maciejewska, doświadczona dzienniakrka radiowa.

– Pani Zosia jest cudowna, ma prawie 90 lat, a czasu spędzonego na słuchaniu i nagrywaniu jej opowieści nigdy nie zapomnę – opowiada Agnieszka Maciejewska. I dodaje, że wiele straci ten, kto nie wybierze się na wystawę, nie posłucha i nie obejrzy tych niezwykłych historii podarowanych przez seniorów.

Koncepcja wystawy: Bartek Lis
Nagrania: Agnieszka Maciejewska, Joanna Morawiecka
Fotografie: Ewelina Piguła
Aranżacja: Wojciech Luchowski
Projekty graficzne: Stwory Studio

Otwarcie wystawy rozpocznie się 21 grudnia o 13.00 w Holu Wielkim CK Zamek. Będzie można ją odwiedzać do 20 stycznia. Oprowadzanie po wystawie zaplanowano 17 stycznia o godzinie 17.00.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze