Maja urodziła się z wadą nóżek. Potrzebna jest kolejna operacja, by mogła chodzić

Maja Kujawa fot. siepomaga

Trzyletnia Maja Kujawa z Krerowa pod Poznaniem urodziła się ze szczątkowo wykształconymi kośćmi nóżek. Groziła jej amputacja i to, że nigdy nie będzie mogła chodzić. Dzięki serii operacji groźba amputacji znikła – ale pojawił się inny problem…

Ciąża mamy Mai przebiegała prawidłowo, badania również nie wskazywały na problemy – jednak kiedy Maja przyszła na świat, okazało się, że ma szczątkowo wykształcone kości nóżek i być może nigdy nie będzie mogła chodzić.

Rodzice zaczęli szukać pomocy. Mieli nadzieję, że uda się znaleźć lekarza, szpital, klinikę, która będzie umiała pomóc ich córeczce. Choć rady, jakie dostawali, dotyczyły amputacji nóżek, nie poddawali się – i tak znaleźli amerykański Paley European Institute, który zajmuje się trudnymi operacjami ortopedycznymi u dzieci. Specjaliści podjęli się operowania nóżek Mai, a kolejną dobrą wiadomością była ta, że można ją wykonać w Polsce, a więc znacznie taniej niż w USA. Instytut ma bowiem swój oddział w Warszawie.

Rodzice założyli zbiórkę dla dziewczynki na „siepomaga”, udało im się zebrać potrzebną kwotę i zoperować nóżki Mai. Ale choć od początku liczyli się z tym, że będzie potrzeba więcej operacji niż jedna – to nie przypuszczali, że kolejna będzie potrzebna aż tak szybko. Po kolejnej konsultacji lekarz stwierdził u Mai deformację osiową stawu kolanowego oraz przykurcz ścięgna Achillesa.

Potrzebna jest kolejna operacja – i kolejne duże pieniądze na jej przeprowadzenie. Niestety, nie można z nią zbyt długo zwlekać.
„W następstwie nierówności kończyn może dojść do wielu istotnych skutków jak np. skrzywienie kręgosłupa i wiele innych” – napisali rodzice Mai.  – „Kolejna bolesna informacja to ogromny koszt leczenia!”.

Na tę operację potrzeba około 600 tys. zł. Zbiórka trwa do 25 kwietnia, bo czas nagli – a tymczasem na koncie zbiórki jest niespełna 6 proc. potrzebnej kwoty.

„Bez Waszego wsparcia nie uda nam się dać jej szansy” – apelują rodzice. – „Prosimy Was o najmniejszą wpłatę w miarę możliwości i udostępniania zbiórki…”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: