Defender Europe 20 fot. WUW

Leszno: Wojsko przemaszeruje przez Wielkopolskę

Defender-Europe 20 – tak nazywają się ćwiczenia organizowane przez armię amerykańską wiosną tego roku. To największe manewry w Europie od 30 lat. Ich uczestnicy przejadą też przez Wielkopolskę.

Polska wraz z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów partnerskich włączyła się w realizację jednego z największych od 25 lat ćwiczenia organizowanego przez armię amerykańską w Europie.

W międzynarodowych ćwiczeniach organizowanych przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie udział weźmie blisko 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw, 6 tys. pojazdów opancerzonych, ponad 1000 pojazdów gąsienicowych, około 20 samolotów i 100 helikopterów. Polski udział w ćwiczeniu to między innymi 2 tysiące żołnierzy, ciężki sprzęt, lotnictwo, poligony i infrastruktura drogowa.

– Ćwiczony w ramach Defender-Europe 20 strategiczny przerzut sił jest jedną z kluczowych zdolności niezbędnych do zapewnienia Polsce trwałego bezpieczeństwa. To ćwiczenie jest wyrazem naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa – mówił podczas odprawy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Manewry zaplanowano od 24 kwietnia do 22 maja. Wojskowe konwoje będzie można w tym czasie zobaczyć na S5 – ale wyłącznie nocami. Każdy z nich będzie liczył 20 pojazdów i przejadą przez nasz region bez postojów.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze