Ferie 5 z WOT fot.WOT

Leszno: Uczniowie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

Przed bramą jednostki stanęło dziś ponad 60 osób. Zamiast odpoczywać, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowy trening i zostać terytorialsem w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Projekt „Ferie z WOT” to nie propozycja wypoczynku a podstawowe szkolenie wojskowe dla kandydatów na terytorialsów. Zimowe wakacje są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników większość stanowili właśnie uczniowie.

W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Jeszcze tego dnia rekruci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening.

Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Oczywiście to pierwsze szkolenie to dopiero wstęp do dalszego do dalszej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Po raz pierwszy do zimowego projektu przyłączą się mieszkańcy województwa lubuskiego. 151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie, wchodzący w skład 12 WBOT, którym dowodzi ppłk Artur Filipowicz, rozpoczął działanie w grudniu 2019 r. Wielkopolscy rekruci rozpoczęli szkolenie wraz z kolegami z lubuskiego na poligonie w Biedrusku.

Razem z obu województw w „Feriach z WOT” bierze udział ponad 100 ochotników. Ci, którzy udowodnią, że są godni, by stać się terytorialsami i zdadzą egzamin w czasie na tzw. „pętli taktycznej”, złożą przysięgę wojskową w Gorzowie Wielkopolskim. To będzie pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem.

12 WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze