Leszno: Premier Morawiecki – więcej dróg lokalnych i krótsze kolejki do lekarzy

30 miliardów złotych, i to w ciągu dziesięciu lat. Tyle właśnie rząd zamierza przeznaczyć na drogi samorządowe, jak powiedział podczas pobytu w Lesznie Mateusz Morawiecki. Premier obiecał też krótsze kolejki do lekarzy.

Jak podaje Radio Poznań, rozwój sieci dróg jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju terytorialnego, bo umożliwia rozwój lokalnych społeczności, dojazd do pracy, domu i szkoły. Jego zdaniem tak dużego i długotrwałego programu w Polsce jeszcze nie było. Poprzedni rząd średnio w roku przeznaczali na ten cel 600 mln zł, a więc znacznie mniej.

Premier obiecał też rozwiązanie problemu kolejek do lekarzy. Powodem braku specjalistów jest fakt, że wielu z nich wyjechało za granicę znajdując tam lepsze warunki pracy. W ciągu 20 lat z Polski wyjechało 25 tys. lekarzy, czyli 25 mld zł, bo wykształcenie jednego lekarza kosztuje, jak wyliczył premier, około miliona.

Rząd uruchomił więcej miejsc na studiach medycznych – kształci się tam obecnie 50 proc. więcej przyszłych lekarzy niż dotychczas, chociaż, by zastąpili tych, którzy wyjechali za chlebem, trzeba będzie poczekać, aż skończą studia i specjalizacje przynajmniej pierwszego stopnia. A to co najmniej jeszcze 10 lat.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: