Leszno: Czy nowa biblioteka powstanie?

biblioteka_wizualizacja2 fot. UM Leszno
Jest bardzo ciekawy projekt, jest unijne dofinansowanie. Niestety, okazało się, że na przetarg ogłoszony przez władze miasta wpłynęła tylko jedna oferta i w dodatku wyższa o 2 mln zł od planowanego budżetu. Co będzie z biblioteką?

Jak informuje Radio Poznań, władze Leszna chciały, by to była jedna ze sztandarowych inwestycji leszczyńskiego samorządu tej kadencji. Ale żeby tak było – trzeba albo ogłosić przetarg jeszcze raz – albo znaleźć te 2 miliony więcej.

Władze Leszna na razie zastanawiają się nad tym, jak rozwiązać ten problem. Unieważnienie przetargu i ogłoszenie go ponownie wcale nie gwarantuje, że znajdzie się więcej chętnych na budowę biblioteki. Przecież i do pierwszego przetargu stanęła tylko jedna firma. Poza tym kolejny przetarg wydłuży budowę, a przy dofinansowaniu unijnym trzymanie się terminów jest bardzo ważne.

Czy jednak miastu uda się znaleźć dodatkowe pieniądze? Samorząd Leszna deklaruje, że będzie próbował.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie ma połączyć dawną architekturę z nowoczesną, wnętrza w stylu XIX-wiecznej czytelni z multimedialnymi przestrzeniami. Będzie galerią kultury, w której towarem będą książki i sztuka.

Projekt „Modernizacja budynku przy pl. Metziga 25, z dostosowaniem na potrzeby MBP w Lesznie. Udział w kulturze warunkiem rewitalizacji społecznej Leszna”, został wysoko oceniony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Otrzymał 39 punktów, czyli 88,64 proc. maksymalnej liczby możliwej do uzyskania. To oznacza, że Leszno dostanie na inwestycję 20.693.575,01 zł. Całkowity koszt zadania szacowany jest na ponad 24 mln złotych.

Radio Poznań, el

Podziel się: