Leśnicy zatrzymali podpalacza. Na gorącym uczynku!

spalony las fot. RDLP Poznań

O wzniecenie kilkunastu pożarów jest podejrzany mężczyzna zatrzymany przez leśników z Nadleśnictwa Oborniki. Nakryli go na gorącym uczynku, na szczęście ogień udało się szybko ugasić. Mężczyzna trafił do aresztu na trzy miesiące.

– Do podpaleń dochodziło od kilku tygodni, większość z nich miała miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Oborniki – wyjaśnia Jacek Szczepanik, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki. – Podpalacz wybierał różne lokalizacje i różne godziny podpaleń. Najczęściej dochodziło do nich w lasach w okolicy kąpieliska miejskiego „Żwirki” w Obornikach oraz w okolicy Słonaw. W zaledwie jednym dniu (24.06) podejrzewany przez nas podpalacz wzniecił 7 pożarów, część z nich miała miejsce w sytuacji przystąpienia do akcji strażaków w sąsiedztwie. Grasował również na znajdujących się po sąsiedzku terenach Nadleśnictwa Łopuchówko, wzniecając również tam wielokrotnie pożary.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki od dłuższego czasu patrolowali lasy mając nadzieję, że uda im się schwytać podpalacza na gorącym uczynku, skoro znają już jego metody działania. O akcji leśników byli powiadomieni okoliczni strażacy i policja z Obornik, by w razie konieczności mogli pomóc.

Podpalacza udało się zatrzymać 22 lipca – inżynier nadzoru wraz z zastępcą nadleśniczego i specjalistką ds. ppoż. osobiście złapali sprawcę i zaalarmowali policję oraz straż pożarną, która błyskawicznie ugasiła wzniecony przez podpalacza pożar. Dzięki temu spaliło się tylko około 76 arów powierzchni łącznej.

– Bieżący rok jest niezwykle trudny dla leśników – przypomina zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator. – Susza potęguje ryzyko pożarów i tempo rozprzestrzeniania się ognia. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy już 23 pożary o łącznej powierzchni 2.01 hektara. Dla porównania w ubiegłym roku las płonął 6 razy i ogień wyrządził szkody na 88 arach. Kiedy mówimy o przyczynach pożarów w lasach, to pamiętajmy, że większość z nich to dzieło rąk ludzkich.

Jak poinformował Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu, od początku roku do 26 lipca 2022 r. w lasach państwowych RDLP w Poznaniu odnotowano 176 pożarów na ok. 25 hektarach. W roku 2021 odnotowano w tym samym okresie 48 pożarów o łącznej powierzchni ok. 10 hektarów.

Podziel się: