restauracja Rusałka fot. L. Łada

To kolejna inicjatywa pomocy dla Ukraińców walczących z rosyjskim najeźdźcą. Poznańska restauracja „Rusałka” sprzedaje swoją specjalność, barszcz ukraiński, a cały dochód przeznacza dla walczącej Ukrainy.

Okazuje się, że „Rusałka” potrafi nie tylko robić wspaniałe koncerty – w sezonie plenerowe. Załogę restauracji stanowią także Ukraińcy i dlatego pomoc walczącym w tym kraju ma dla nich wymiar bardzo osobisty. Na przykład Masza, która jak nikt potrafi ugotować barszcz ukraiński, ma w Kijowie całą rodzinę. „Wszystkich ludzi, których kocham” – mówi. I z kolegami kucharzami wpadła na pomysł, jak pomóc Ukrainie.

Restauracja opisała pomysł akcji na swoim profilu na Faceboku. Nazywa się „Barszcz dla wolnej Ukrainy”.
„Kochani, chcemy przedstawić Wam Maszę” – napisała. – „Pozytywną, pomocną, koleżeńską, zawsze uśmiechniętą, a ostatnio bardzo smutną i przerażoną. Wpadła na pomysł ugotowania tego, co potrafi przygotować z zamkniętymi oczami i lubi najbardziej. Już dziś z całą Rusałkową załogą gotuje ukraiński barszcz dla wolnej Ukrainy. Cały dochód ze sprzedaży barszczu przeznaczymy na pomoc Ukrainie. Cena 20 zł”.

– W tym momencie robimy ukraiński barszcz – mówi na nagranie sama Masza – i zachęcamy wszystkich, żeby spróbowali naszego barszczu, bo cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla Ukrainy.