Kultowy MiG-23 w pilskim aeroklubie. To jedyny egzemplarz w kraju!

fot. Ronnie Macdonald from Chelmsford and Largs, United Kingdom, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)

Pilska miłośniczka militariów Anna Novak wpadła na trop samolotu MiG-23 UB 850, który był w rękach prywatnego właściciela. To jedyny taki samolot w Polsce. A wszystko zaczęło się od… chęci kupna hełmu.

Jak informuje portal “asta24”, Anna Novak chciała kupić hełm i zapytała sprzedawcy, skąd go ma, bo zawsze interesuje ją też historia przedmiotów, które kupuje. Okazało się, że hełm pochodzi z samolotu, który rzekomo został zezłomowany w 1996 roku, ale tak naprawdę został sprzedany stacji radiowej, a później prywatnej osobie i pani Anna znalazła go w niemieckiej miejscowości Twist.

Miłośnicy samolotów zorganizowali szybką zrzutkę i dzięki temu udało się kupić samolot. Potem trzeba zebrać pieniądze na jego transport i restaurację. Samolot trzeba też przemalować, bo obecnie na jego kadłubie znajduje się nie polska szachownica, a radziecka gwiazda.

To wersja treningowa samolotu, z dwoma miejscami dla pilota, a takiej nie ma żadne polskie muzeum. Samolot służył kiedyś w 28. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku. Teraz będzie stacjonował w hangarze pilskiego aeroklubu, a ma tam też powstać izba pamięci, która – między innymi – zaprezentuje historię tego samolotu.

Podziel się: