Kukiz’15: kampania była niemerytoryczna

Teatralka fot. Sławek Wąchała
W sztabie Kukiz’15 obecni uważnie śledzą sondaże wyników wyborów prezydenckich. Szybko pojawia się informacja, że w Poznaniu drugiej tury nie będzie, bo Jacek Jaśkowiak otrzymał 56,6% głosów. – To wymierny efekt sytuacji politycznej w kraju i w mieście – uważa Przemysław Jakub Hinc, kandydat na prezydenta tej partii.

– Poznań jest miastem skierowanym w stronę Europy. Dla mieszkańców takiego miasta retoryka PiS stanowi zagrożenie dla wyznawanych przez nich wartości. Unia Europejska, choć niedoskonała i nie zawsze działająca zgodnie z oczekiwaniami, zapewnia jednak wymierne efekty i kierunek rozwoju oczekiwany przez poznaniaków. Jacek Jaśkowiak to zapewnia. Natomiast to, co proponował Tadeusz Zysk, to fikcja literacka.

Jednak samą kampanię przedwyborczą kandydat określa jako wyjątkowo niemerytoryczną.
– Brakowało mi odniesień do konkretnych problemów i konkretnych sytuacji, na przykład przedsiębiorców – tłumaczy. – Zabrakło wyzwań dla Poznania na przyszłość. Wszystkie kampanie opierały się na tym, co jest i co trzeba poprawić, to znów były wyborcze obietnice sprzed czterech lat.

Kukiz’15 jednak mimo niesatysfakcjonującego wyniku nie zamierza składać broni. Politycy partii już przygotowują się do startu w europarlamencie i do wyborów w Polsce jesienią przyszłego roku. W czym upatrują przyczyn niezbyt dobrego wyniku?
– To była nierówna walka Dawida i Goliata, Goliat ponownie wygrał – podsumowuje Hinc. – Działamy społecznie i nasza siła przebicia jest mniejsza, no i my nie mieliśmy dostępu do takich środków finansowych na swoje kampanie jak duże partie, które dosłownie zalały Poznań swoimi plakatami. Nie byliśmy też zbytnio obecni w mediach, nie tak, jak kandydaci dużych partii.

Zawiniła również metoda liczenia głosów, która faworyzuje duże partie ze szkodą dla mniejszych komitetów. Zdaniem Hinca dużo sprawiedliwsze byłyby okręgi jednomandatowe i liczenie według metody windsorskiej albo ordynacja preferencyjna AV.

Autor: el

Podziel się:

Ostatnio dodane: