Którym politykom ufają Polacy?

Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski
Zgodnie z wynikami najnowszego rankingu zaufania IBRiS dla Onetu liderem jest Andrzej Duda, na drugim miejscu Mateusz Morawiecki, a na trzecim Szymon Hołownia. Największy wzrost w zestawieniu odnotował jednak Donald Tusk.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 42,9 proc. Polaków. To wzrost o 1,9 pkt proc. w porównaniu do pomiaru z początku listopada i ten wynik zapewnił prezydentowi pierwsze miejsce w rankingu. Mateuszowi Morawieckiemu ufa 40,4 proc. Polaków – tu mamy spadek o 0,9 pkt proc. Premier zajmuje drugie miejsce.

Na trzecim miejscu z niewiele gorszym wynikiem od premiera po raz kolejny jest Szymon Hołownia, któremu ufa 40,1 proc. Polaków ( to wzrost o 4 pkt proc.).

Czwarte miejsce zajął Rafał Trzaskowski – ufa mu 37,1 proc. badanych i to o 1,2 pkt proc. więcej niż w listopadzie. Władysław Kosiniak-Kamysz zajmuje piąte miejsce – cieszy się zaufaniem 34,5 proc. badanych ( także wzrost o 4,8 pkt proc.).

Na szóstym miejscu jest Donald Tusk, który zdobył w tym miesiącu zaufanie 32,7 proc. Polaków (największy wzrost w zestawieniu, bo aż o 9,2 pkt proc. To najlepszy wynik tego polityka od stycznia – wtedy ufało mu 33,6 proc. ankietowanych.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również: Jarosław Kaczyński – 29,4 proc. (+1,1 pkt proc.), Tomasz Grodzki – 26,4 proc. (+5,2 pkt proc.) oraz Borys Budka – 21 proc. (+2,8 pkt proc.).

W rankingu braku zaufania liderem bezdyskusyjnie jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 63 proc. badanych. Drugie miejsce zajmuje Zbigniew Ziobro – nie ufa mu 59,2 proc. badanych – a trzecie Krzysztof Bosak, któremu nie ufa 54,3 proc. Polaków.

Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 11-12 grudnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

Podziel się:

Ostatnio dodane: