Kto zdobędzie najwięcej medali na IO 2021, czyli mocarstwa na letniej Olimpiadzie

fot. unsplash.com
Najbliższe letnie Igrzyska Olimpijskie zaplanowane zostały na tegoroczne wakacje, choć pierwotnie miały odbyć się pół roku temu w Tokio. Powodem zmiany terminu jest oczywiście globalna epidemia koronawirusa, która ogarnęła cały świat i zdestabilizowała praktycznie wszystkie obszary społeczno-gospodarczej aktywności.

Na chwilę obecną nie ma 100 proc. pewności, że ta najbardziej prestiżowa w świecie sportu impreza dojdzie do skutku, bowiem z Japonii napływają niepokojące sygnały o możliwości wycofania się tego kraju z organizacji.

Zostawiając jednak na boku te spekulacje, prześledźmy szanse poszczególnych krajów na końcowy tryumf w klasyfikacji medalowej. Z pewnością powoli rozważania w tym względzie snują też kibice i zakłady bukmacherskie czekając na wielkie święto sportu, jakim niewątpliwie jest letnia Olimpiada.

Olimpijska klasyfikacja medalowa wszechczasów!

Niekwestionowanym liderem klasyfikacji medalowej wszechczasów letnich Igrzysk Olimpijskich, jest reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która na pewno nie odda prymatu przez kolejne dziesięciolecia. Amerykanie zdobyli do tej pory aż 2520 medali, w tym 1022 z najcenniejszego kruszcu. Drugą w tabeli Rosję – wyprzedzają o… ponad 1500 zdobyczy medalowych! Trzecią ekipa w klasyfikacji medalowej, która swym zasięgiem obejmuje okres od 1896 roku (Ateny) do 2016 roku (Rio de Janeiro), jest Wielka Brytania. Sportowcy w „służbie Jej Królewskiej Mości”, wywalczyli łącznie 847 krążki, w tym 263 złote, 295 srebrnych oraz 289 z brązu. Polska w klasyfikacji wszechczasów plasuje się na 19. pozycji – z dorobkiem 282 medali, z czego łupem Biało-Czerwonych padło 67 złotych krążków.

A jak to było w Rio?

Klasyfikacja wszechczasów prezentuje sumaryczne dane na przestrzeni 120 lat, trudno więc na tej podstawie szacować realne szanse medalowe na IO 2021. Bardziej miarodajne będą na pewno ostatnie Igrzyska Olimpijskie, jakie odbyły się w brazylijskim Rio de Janeiro. Poniżej czołowe państwa, których reprezentanci zdobyli najwięcej medali w trakcie IO 2016:

1. USA – 121 (46 złote; 37 srebrne; 38 brązowe)

2. Wielka Brytania – 67 (27/23/17)

3. Chiny – 70 (26/18/26)

4. Rosja – 56 (19/18/19)

5. Niemcy – 42 (17/10/15)

Reprezentacja Polski przywiozła z Brazylii 11 medali, w tym 2 złote.

Co jeszcze może mieć wpływ na kursy bukmacherskie w szacowaniu układu klasyfikacji medalowej?

Warto pamiętać, że w przypadku zakładów związanych z klasyfikacją medalową, nie liczy się łączna ilość medali, a przewaga krążków z najcenniejszych kruszców. Przykładowo, jeśli jakaś reprezentacja wywalczy nawet 100 medali, w tym 20 ze złota, to przegra z ekipą narodową, w której zawodnicy zdobędą 21 tytuły Mistrzów Olimpijskich, mimo tego, że do kraju przywiozą „tylko” 50 medali.

Trwająca pandemia, szerząca się niepewność i restrykcje, mogą spowodować, że wielu sportowców zrezygnuje z udziału w Olimpiadzie. Typerzy powinni więc uważnie śledzić wszelkie informacje i doniesienia w tym względzie oraz wyciągać właściwe wnioski przed postawieniem zakładu związanego z klasyfikacją medalową IO 2021.

Podczas analizy szans medalowych poszczególnych krajów, koniecznie trzeba wziąć też uwagę nowe dyscypliny oraz te, które nie pojawią się już w programie olimpijskim.

Zakłady bukmacherskie są tylko dla osób pełnoletnich. Hazard związany jest z ryzykiem uzależnienia. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: