„Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”. „Warto tę datę honorować w naszej świadomości”

Podziel się!

Do 29 czerwca na Szachownicy w nowej części poznańskiego Starego Browaru eksponowana jest wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”.

– Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany. Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

To właśnie z jego inicjatywy powstała wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, której partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. To odzew na zaproszenie do wspólnego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, skierowane do polskich samorządów przez Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk, organizowanego pod hasłem „Rok Wolności i Solidarności.”

Wystawę może obejrzeć każdy zainteresowany historią tamtych przełomowych wydarzeń. Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentuje m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność” czy będących fotograficznym zapisem rozmów Okrągłego Stołu. Na wystawie pokazane zostały też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989. Ciekawym aspektem ekspozycji jest również przedstawienie losów wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Nadzór merytoryczny nad wystawą sprawują Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.

Opisy na wystawie zostały przygotowane także w języku angielskim. Wystawę można oglądać za darmo w godzinach otwarcia Starego Browaru.

Autor: UM / op. AS


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar