otwarcie punktu szczepień w Koziegłowach fot. PP

Koziegłowy: Powszechny punkt szczepień otwarty!

To pierwszy punkt otwarty dla wszystkich mieszkańców powiatu poznańskiego. Do końca tygodnia rozpoczną działalność kolejne: w Swarzędzu, Dopiewie, Mosinie, Rokietnicy, Kórniku i Luboniu.

Każdy z przygotowanych punktów może maksymalnie zaszczepić jednego dnia od 500-700 osób. Warunek jest jeden: stałe dostawy szczepionek.
– Zależy nam na jak najszybszym zaszczepieniu wszystkich chętnych mieszkańców powiatu poznańskiego – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Wiadomo przecież, że uzyskanie zbiorowej odporności daje nam szansę na powrót do normalnego, pozbawionego ograniczeń, życia. Wszystkie punkty zorganizowane w powiecie, dzięki doskonałemu przygotowaniu przez gminy i dobrej współpracy ze Szpitalem Podolany, maksymalnie mogą szczepić nawet siedem razy w tygodniu, oczywiście pod warunkiem stałej dostawy szczepionek. Mam nadzieję, że pozostałe punkty, uruchamiane sukcesywnie w tym tygodniu, będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Warto pamiętać, że nie zamykamy się również na Poznań czy inne samorządy.

Powszechny punkt szczepień w Koziegłowach działa w Centrum Kultury i Rekreacji i będzie przyjmować tylu chętnych, ile będzie miał dostępnych dawek. za szczepienia odpowiada tu Szpital Podolany, jak zresztą w większości powiatowych punktów.
– Na początku dwa razy w tygodniu. Warto jednak podkreślić, że mamy potencjał i możliwości, aby szczepienia odbywały się każdego dnia tygodnia – mówi Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany. – We współpracy z Metropolią Poznań przygotowaliśmy również punkt szczepień powszechnych w Śremie, w sali Bazar, ale najwięcej naszych zespołów będzie działać w powiecie poznańskim.

W gminie Dopiewo będzie można się zaszczepić w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie przy ul. Poznańskiej, a w gminie Kórnik w Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego. W Luboniu punkt powstanie przy ul. Romana Maya. Kolejny będzie działać w Rokietnickim Ośrodku Sportu przy ul. Szamotulskiej, a następny w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina. Natomiast w Mosinie zaszczepić będzie można się przy ul. Wawrzyniaka (w tej gminie za zespoły szczepienne odpowiada spółka l Medicomplex).

– Powiat poznański, łącznie z Poznaniem, wyróżnia się w Wielkopolsce najkrótszym czasem wyszczepienia mieszkańców pierwszą dawką – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ w Poznaniu. – Jest to około 10 tygodni, a średni i oczekiwany przez nas czas to 20 tygodni. W całej Wielkopolsce jest 518 punktów populacyjnych, z czego w samym powiecie poznańskim jest ich najwięcej, bo aż siedem. Wszyscy trzymamy kciuki, aby szczepionek wystarczyło. Jest ich coraz więcej. W Wielkopolsce mamy duży potencjał do szczepienia. Są miejsca gdzie z dnia na dzień można się umówić. Zapowiedziane mamy duże dostawy, dlatego liczymy na to, że producenci oraz dostawcy dotrzymają terminów.

Przypomnijmy, że powiat poznański, będąc koordynatorem całej akcji, przekazał do wojewody wielkopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia propozycje 23 lokalizacji powszechnych punktów szczepień. NFZ zaakceptował 7 z nich. Dodatkowo działa już 6 punktów zorganizowanych w ramach Metropolii Poznań (w gminach Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne i w Skokach).

Obecnie w powiecie poznańskim zaszczepionych zostało ponad 67 tysiące osób, a z tego prawie 18 tysięcy przyjęło drugą dawkę.

PP

0 0 votes
Oceń artykuł
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze