Kościoły w czasie pandemii powinny zostać zamknięte. Tak uważają Polacy

Decyzja rządu o zamknięciu lokali gastronomicznych i szkół, natomiast pozostawienia kościołów otwartymi podczas pandemii koronawirusa nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem Polaków.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez panel badawczy Ariadna na zlecenie money.pl i WP, pomysł całkowitego zamknięcia kościołów poparła ponad połowa, bo aż 52 proc. ankietowanych, z czego 34 proc. odpowiedziało zdecydowanie tak, a 18 proc. raczej tak. Badani uznali także, że kościoły powinny być zamknięte, dopóki sytuacja epidemiologiczna w kraju się nie poprawi.

Zdecydowanie przeciwnych zamykaniu kościołów jest 14 proc. badanych, a raczej przeciwnych – 14 proc. 17 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to największe poparcie tego pomysłu, bo aż 54 proc., było w grupie od 25 do 44 lat. W grupie powyżej 45 roku życia ten pomysł poparło 52 proc. pytanych. Natomiast w grupie wiekowej 18-24 lat za zamknięciem kościołów było najmniej, bo 44 proc. badanych. Warto jednak dodać, że w tej grupie wiekowej spadek zwolenników zamknięcia kościołów nie przełożył się na wzrost przeciwników – jest ich, tak jak w pozostałych grupach, około 30 proc.

Tylko 18 proc. badanych zadeklarowało wspieranie finansowo swojej parafii, gdyby kościół został zamknięty, przy czym zdecydowanie wsparłoby ją tylko 5 proc. pytanych. Aż 62 proc. nie zrobiłoby tego, przy czym 44 proc. zdecydowanie by tego nie zrobiło, a 18 proc. raczej by tego nie zrobiło.

Badanie w panelu Ariadna zostało przygotowane na próbie 1069 osób w wieku od 18 lat wzwyż metodą CAWI. Badanie przeprowadzono w dniach 16-19 października 2020 roku.

el

3 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze