Kościan: Nielegalna fabryka papierosów. Największa w Europie!

Straż Graniczna fot. Straż Graniczna
Nawet 30 milionów złotych. Tyle mogły wynieść straty Skarbu Państwa, gdyby nielegalny towar trafił na rynek. Teraz 14 cudzoziemców będzie się tłumaczyć przed sądem.

Zatrzymano dziewięciu obywateli Ukrainy oraz pięciu Mołdawii w wieku od 25 do 48 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na nielegalnej produkcji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy.

Pod koniec listopada 2018 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej z Krosna Odrzańskiego, na terenie jednej z miejscowości powiatu kościańskiego zlokalizowali i zlikwidowali profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy na olbrzymią skalę.

Fabryka była dobrze ukryta, wygłuszona i zaciemniona. Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli w niej ponad 13,4 mln sztuk papierosów oraz przeszło 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł. Łącznie straty Skarbu Państwa w przypadku dostania się towaru na rynek mogły wynieść nawet 30 milionów złotych.

Powołany w sprawie biegły stwierdził, że była to największa dotychczas nielegalnie działająca fabryka papierosów w Europie.

Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia.

Źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej / op. AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: