Koronawirus. Nie będzie testowania pracowników. Sejm zagłosował przeciw

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu

Podczas obrad 1 lutego Sejm odrzucił poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii covid-19. Projekt zakładał między innymi testowanie pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem.

Posłowie opozycji od początku byli przeciwni temu projektowi, zwanemu popularnie „lex Kaczyński”, bowiem uważali, że to Jarosław Kaczyński jest prawdziwym autorem tego projektu, wskazując jego wady prawne i nierealność niektórych rozwiązań. Padały też znacznie ostrzejsze określenia: nazywano go „absurdem”, „bublem prawnym” i „lex konfident”.

Rozwiązanie najpierw odrzuciła 1 lutego sejmowa Komisja Zdrowia. Teraz przeciwko ustawie zagłosowali pozostali posłowie. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu oddało głos 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37. Warto dodać, że wśród głosujących za odrzuceniem projektu ustawy było 24 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że projekt zawierał między innymi możliwość testowania pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem, i zaostrzał kary za złamanie przepisów obowiązujących w czasie epidemii. Został przedstawiony 27 stycznia przez grupę posłów, których reprezentował Paweł Rychlik z PiS.

Źródło: Onet