Koronawirus. Minister Niedzielski rekomenduje likwidację maseczek. Od kiedy?

Adam Niedzielski fot. KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, że rekomendował premierowi zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych i w komunikacji publicznej.

Maseczki miałyby zostać zniesione od 1 kwietnia zgodnie z rekomendacją ministra. Adam Niedzielski jest zdania, jak powiedział w Radiu Plus, że dzisiejszy wynik w Polsce, 12,3 tys. zakażeń, oznacza, że mamy prawie 10-procentowy spadek. Ta tendencja się utrzymuje, w dodatku maleje też liczba hospitalizacji. Średni poziom 11-12 tysięcy zakażeń dziennie nie przekłada się na wzrost obciążenia dla szpitali, stwarza też warunki przejścia ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego. A wtedy maseczki już nie powinny być obowiązkowe.

Jeśli premier podzieli ten punkt widzenia, to od 1 kwietnia nie będziemy musieli nosić maseczek w pojazdach komunikacji publicznej ani w pomieszczeniach zamkniętych.

Minister powiedział też, że nie należy się obawiać przeciążenia systemu lecznictwa w Polsce z powodu dużego napływu uchodźców, bo większość z nich nie wymaga szczególnej pomocy medycznej, a pacjenci wymagający specjalistycznego, długoterminowego leczenie z reguły są przewożenia za granicę, do innych krajów unijnych, by Polska nie ponosiła wszystkich kosztów opieki medycznej. W ubiegłym tygodniu hospitalizowano około 2 tysięcy pacjentów z Ukrainy, w tym tygodniu było ich około 1500. Jak na infrastrukturę wynoszącą prawie 180 tys. łóżek to bardzo małe obciążenie.

Podziel się:

Źródło: Rzeczpospolita