Adam Niedzielski fot. KPRM

Koronawirus: kolejne zmiany w obostrzeniach

Od 26 czerwca będzie można pójść na dyskotekę, a od 13 czerwca w miejscach kultu będzie mogło przebywać więcej osób. Premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski ogłosili dziś kolejne złagodzenie obostrzeń.

Sporo zmian wejdzie już od 13 czerwca: od tego dnia będzie można spożywać posiłki i napoje w kinach, teatrach i w innych instytucjach kultury i rozrywki oraz podczas koncertów. W instytucjach kultury może być tyle osób, ile wynosi 75 proc. miejsc. W obiektach kultu będzie mogło być tyle osób, ile wynosi 50 proc. miejsc, a od 26 czerwca – tyle, ile wynosi 75 proc. miejsc.

– Przechodzimy od 26 czerwca na bardziej liberalne limitowanie na metr kwadratowy – powiedział minister Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Będzie to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Otwieramy także dyskoteki z limitem 150 osób.

Nowy limit dotyczy targów, konferencji i wystaw, a także siłowni, klubów fitness, kasyn, sklepów, placówek pocztowych i bibliotek. Także od 26 czerwca wesołe miasteczka będą mogły funkcjonować z nowym limitem do 75 proc. obłożenia i z takim samym będą mogły działać restauracje i lokale gastronomiczne.

75-proc. obłożenie będzie dotyczyło także hoteli – przy czym do limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia oraz osoby zaszczepione.

Również od 26 czerwca komunikacja publiczna będzie mogła kursować ze 100 proc. obłożeniem – ale nadal maseczki będą tam obowiązkowe.

Nie zmieniła się liczba osób, które mogą brać udział w imprezach i spotkaniach na świeżym powietrzu – to nadal 150 osób. Tyle samo może wziąć udział w spotkaniu w lokalu lub w zgromadzeniu.

– Każdą z tych zasad chcemy uzupełnić o jedną zasadniczą regułę – podkreślił minister Niedzielski – te limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. One nie będą wliczane do tych limitów.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze