Koronawirus: Do 8 lat więzienia za zakażenie?

Szczepienie fot. Sławek Wąchała

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie zakażenia koronawirusem z zakażeniem wirusem HIV, chorobą weneryczną lub realnie zagrażającą życiu. I wtedy sprawca zakażenia mógłby dostać karę nawet 8 lat więzienia.

Obecnie zgodnie z art. 161 osobom zarażonym wirusem HIV i narażającym inne osoby na takie zarażenie grozi do 8 lat więzienia. Natomiast zarażający świadomie chorobą weneryczną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, może zostać skazany na karę od 3 miesięcy do lat 5, a gdyby zarażenie dotyczyło wielu osób – to nawet 10 lat więzienia.

Teraz do chorób, za których przekazanie można pójść do więzienia, miałby dojść covid-19, a zakażającemu groziłaby kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Odpowiedni zapis znalazłby się w poprawionym art. 161. par. 1, jak proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmiany dotyczyłyby także artykułu 155 Kodeksu karnego, dotyczącego nieumyślnego spowodowania śmierci. To ten artykuł jest najczęściej stosowany w przypadku lekarzy, którym zmarł pacjent, i zgodnie z nim lekarzom grozi od 3 miesięcy do 5 lat. Ale Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kara wynosiła do 8 lat więzienia, co budzi ogromne protesty w środowisku medyków. Zdaniem specjalistów z ministerstwa obecna kara „nie spełnia należycie funkcji prewencyjnej i sprawiedliwościowej kary”. Jest zbyt łagodna, tyle można dostać za kradzież czy sfałszowanie dokumentu, a nie ulega wątpliwości, że ludzkie życie jest znacznie cenniejsze, a więc narażenie kogoś na jego utratę powinno być surowiej karane.

Źródło: prawo.pl

Podziel się: