Koronawirus: Czy jesienią będą obostrzenia?

Adam Niedzielski fot. KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nie będzie jesienią obostrzeń ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem. Rząd w ogóle nie rozważa takich planów, bo nie będzie to potrzebne. Przebieg jesiennej fali ma wyglądać zupełnie inaczej.

Minister w rozmowie na antenie Radia Plus zapewnił, że ani ograniczenia, ani nakazy nie są planowane, ponieważ społeczeństwo po dwóch latach jest bardziej odporne na koronawirusa i nie jest to potrzebne. Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że wrzesień w czasie pandemii był czasem wzrostów zachorowań ze względu na powrót z wakacji i urlopów, a także intensywniejsze kontakty społeczne. W tym roku jednak wzrostu zachorowań nie odnotowano. Wystąpiło jedynie swoiste „urealnienie” danych, ponieważ wykonywano znacznie więcej badań, w związku z czym może się wydawać, że zakażeń jest więcej.

Przypomnijmy, że od 16 września można się szczepić przeciwko koronawirusowi drugą dawką przypominającą. Na szczepienia mogą się zgłaszać osoby powyżej 12. roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej trzy miesiące wcześniej.