Arboretum w Kórniku fot. Sławek Wąchała

Kórnik: Zaczynają kwitnąć magnolie!

Wcześniej niż rok temu, o ile nie zaszkodzą im zapowiadane na dwie najbliższe noce przymrozki, w Arboretum Kórnickim zaczynają kwitnąć magnolie. „Wygląda na to, że magnolie zrobią nam świąteczny prezent” – napisali pracownicy arboretum.

W ubiegłym roku kwitnące magnolie można było podziwiać dopiero w maju i choć kwitły wyjątkowo długo, to jednak były bardziej zakończeniem wiosny niż jej zapowiedzią. W tym roku wszystko wskazuje na to, że magnolie zakwitną znacznie wcześniej.

„Wygląda na to, że magnolie zrobią nam świąteczny prezent. Właśnie rozpoczęły kwitnienie te najwcześniejsze gatunki i odmiany, a za kilka dni rozkwitną kolejne” – napisali pracownicy Arboretum w Kórniku na swoim profilu społecznościowym. – „Oby tylko nie przyszły nocne przymrozki!”.

A to, niestety, jest bardzo możliwe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dzisiejszą noc ostrzeżenie przed przymrozkami i wiele wskazuje na to, że noc z 17 na 18 kwietnia również może być mroźna. Czy magnolie to przetrwają?

Najlepiej wybrać się i sprawdzić to samemu – w święta Arboretum jest czynne normalnie, w godzinach 10.00 – 18.00. Jest doskonałym miejscem na wielkanocny spacer.

Warto dodać, że Arboretum Kórnickie jest najstarszą i jedną z bogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych. Powstało w 1826 roku i obecnie liczy około 3000 roślin rosnących na obszarze 30 hektarów.