Franciszek Sterczewski, Klaudia jachira, Urszula Zielińska przed Stołeczna Komendą Policji fot. FB F. Sterczewski

Kontrola poselska Komendy Stołecznej Policji. Jak efekty?

Posłowie Klaudia Jachira, Urszula Zielińska i Franciszek Sterczewski są już po spotkaniu z komendantem KSP Pawłem Dobrodziejem. Pytali o zachowanie policji podczas Strajku Kobiet – ale na wiele pytań nie dostali odpowiedzi.

Jak relacjonuje poseł Franciszek Sterczewski na swoim profilu społecznościowym, posłowie otrzymali odpowiedzi jedynie na część naszych pytań. Dostali też zanonimizowane protokoły z zatrzymań 18-19 listopada – z wyłączeniem tych, które zostały przekazane prokuraturze.
– Teraz przeanalizujemy je z naszymi prawnikami – zapowiada poseł Sterczewski. – Komendant potwierdził obecność jednostek antyterrorystycznych i podkreślał, że policjant ma prawo użyć gazu wobec protestujących. My z kolei mówiliśmy, że to absurd i zachęta do eskalacji agresji. Dlaczego w ogóle na pokojowy protest policja zabiera gaz? Czy to ma być adekwatny środek przymusu bezpośredniego? Nie ma naszej zgody na atakowanie gazem bezbronnych ludzi!

Posłowie złożyli pisemne zażalenie z powodu nie otrzymania odpowiedzi na pozostałe pytania, przekazali także komendantowi, że oczekują rezygnacji z wykorzystywania gazu na pokojowych demonstracjach oraz zmiany sposobu komunikacji z protestującymi.
– Komendant twierdzi, że mediatorzy byli obecni na protestach, ale zwracaliśmy uwagę, że byli niewidoczni – mówi poseł. – Policja komunikowała się przez megafon tak głośny, że tylko to wzbudzało agresję.

Posłowie chcą też udostępnienia planów zabezpieczenia protestów, udostępnienia notatek i raportów jakie powstały po tych zdarzeniach, a także odpowiedzi na pytanie, czy prawdą jest, że użyty został oddział BOA i wobec ilu funkcjonariuszy są prowadzone postępowania dyscyplinarne?

– Władze i konkretne osoby odpowiedzialne ze przemoc muszą za nią odpowiedzieć! – podsumowuje poseł Sterczewski. – Ludzie mają prawo poznać wyjaśnienia z działań policji podczas protestów w ostatnich tygodniach. Nie ma zgody na wykorzystywanie policji do zastraszania obywateli i obywatelek!

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze