Konkurs “Neonowe Centrum Poznania” rozstrzygnięty. Kiedy pierwsze neony pojawią się w mieście?

Barak Kultury fot. UMP

Jeszcze w tym roku w centrum Poznania powinny się pojawić cztery neony wybrane przez komisję konkursu “Neonowe Centrum Poznania”. Do konkursu zgłoszono sześć neonów, ale dwa z nich nie spełniały wymogów formalnych.

Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele jednostek miejskich (Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Urbanistyki i Architektury i Zarządu Dróg Miejskich), a także Rady Osiedla Stare Miasto i Koalicji Św. Marcin, zdecydowała o realizacji czterech neonów. Będą to neony: “Barber” (przy ul. Św. Marcin 29), “Dobrego dnia” (pl. Wolności 5), “Barak Kultury” (al. Marcinkowskiego 21) oraz “Cappadocia” (ul. Św. Marcin 25), wykonane godnie z opracowanym i wybranym projektem.

– Bardzo cieszy nas zainteresowanie właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców ogłoszonym konkursem – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta i przewodnicząca komisji konkursowej. – Zgłoszone projekty są ciekawe graficznie. Autorzy zakładają wytworzenie neonów w tradycyjnej technologii, co gwarantuje należytą jakość i dobry efekt wizualny. Zgłoszone prace doskonale wpisały się też w założenia konkursu. Chcemy w kolejnych latach rozszerzać zakres przestrzenny przedsięwzięcia i przywrócić tradycję dekorowania śródmieścia Poznania neonami którą porzucono w naszym mieście w latach 90.

Przypomnijmy, że konkurs “Neonowe Centrum Poznania” władze miasta ogłosiły w maju. Chodziło o przywrócenie centrum miasta wyglądu z lat 70., gdy poznańskie śródmieście rozświetlały dziesiątki neonów. Aby wziąć udział w konkursie, trzeba było złożyć w urzędzie miasta zgłoszenie wraz z projektem neonu oraz zgodą właściciela nieruchomości, na której miałby on zawisnąć. Wręczenie wykonanych konstrukcji, jako nagród, nastąpi do końca tego roku.

Podziel się: