Konin: Uszkodzili rzeźbę konia. „Kryminalni zapukali do drzwi sprawców”

Uszkodzona fontanna fot. Konin, I love It
Policjanci zatrzymali dzisiaj trzy osoby, które mają być odpowiedzialne za uszkodzenie rzeźby w Koninie.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 11 na 12 października 2019 roku. Sprawa natychmiast została zgłoszona na policję, a władze miasta uspokajały, że tereny te są objęte monitoringiem miejskim, więc z ustaleniem sprawców nie powinno być problemów. Dzisiaj policjanci potwierdzili zatrzymanie trzech osób odpowiedzialnych za wandalizm. Złapanie ich ostatniego kolei ma być kwestią czasu.

– Funkcjonariusze operacyjni od tamtej pory starali się ustalić sprawcę bądź sprawców tego chuligańskiego wybryku – wyjaśnia Marcin Jankowski z konińskiej policji. – Sami już nie pamiętają ile godzin monitoringu przeanalizowali. W końcu wytypowali potencjalnych sprawców, ale nikt ich nie rozpoznawał. Zdecydowali się więc na publikację nagrania z monitoringu z jednego z lokali gastronomicznych. Film obiegł media społecznościowe wczoraj, a dzisiaj rano kryminalni zapukali do drzwi sprawców. Na ile pomogła w tym publikacja monitoringu pozostanie ich operacyjną tajemnicą.

Policjanci ustalili, że zamieszanych w akt wandalizmu było czterech mężczyzn. Wszyscy są mieszkańcami gminy Kramsk i do Konina wybrali się, żeby odwiedzić jeden z klubów. Po spożyciu alkoholu mężczyźni wpadli na pomysł, żeby „dosiąść” rzeźbę konia. Pierwszą dwójkę rzeźba jeszcze wytrzymała, ale przy trzecim koń runął. Zawiedziony takim obrotem sprawy, mężczyzna postanowił dodatkowo zniszczyć dysze do wody i oświetlenie rzeźby.

Zatrzymany 23-latek przyznał, że to on jest odpowiedzialny za dewastację. Nie potrafił podać dokładnych motywów swoich działań, zrzucając winę na alkohol. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Dewastacja nie jest jednym zarzutem, jaki stawiają złapanym policjanci. Mężczyźni wcześniej mieli ukraść rower. W tej sprawie policja zbiera jeszcze materiał. – Ten wątek jednak jest jeszcze badany, a poszczególny udział mężczyzn w kradzieży będzie dopiero ustalany. Policjanci poszukują też osoby, do której rower należy, ponieważ nikt nie zgłosił kradzieży. Prosimy o kontakt osobisty bądź telefoniczny pod nr tel (63) 247 25 16 lub (63) 247 24 50 – mówi Marcin Jankowski.

Podziel się:

Ostatnio dodane: