100 lat Bitwy Warszawskiej fot. UM Konin

Konin świętował setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Od mszy św. za ojczyznę rozpoczęły się uroczystości związane z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej i wyjściem z Konina oddziału ochotników oraz Świętem Wojska Polskiego.

Po mszy uczestnicy uroczystości – poczty sztandarowe z I LO i harcerzy ZHP Hufca im. Szarych Szeregów, żołnierze WP, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, organizacji politycznych i społecznych, firm działających w mieście oraz mieszkańcy naszego miasta udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przed konińskim ratuszem, przy którym wartę honorową pełniła asysta Wojska Polskiego z Powidza, harcerze i członkowie OS im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Genezę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej z roku 1920 przedstawił Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego. Opowiedział także o wyjściu z Konina przed 100 laty oddziału ochotników złożonego z nauczycieli i uczniów konińskich szkół.

Następnie cokół pomnika Marszałka pokryły wieńce i wiązanki kwiatów. Zapłonęły też znicze.

W imieniu mieszkańców naszego miasta kwiaty złożył prezydent Konina Piotr Korytkowski i przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński, którym towarzyszyli konińscy radni i duchowieństwo. Po uroczystościach przed ratuszem prezydenci Konina udali się na cmentarz przy ul. Kolskiej, gdzie w kwaterze żołnierzy poległych przed 100 laty złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Po uroczystościach jubileuszowych pod pomnikiem Marszałka przyrzeczenie złożyli członkowie OS jego imienia. Towarzyszyły temu historyczne pojazdy wojskowe, z repliką karetki wojskowej sprzed 100 laty.

UM Konin, el

0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments