Konin ratusz fot. UM Konin

Konin: Nie będzie kolei do Turku?

Konin nie chce się dołożyć do budowy kolei do Turku, bo uważa, że tak krótka linia nie ma sensu. Władze Turku podejście Konina uważają za krótkowzroczne i niekorzystne dla regionu.

Jak informuje Radio Poznań, zdaniem Piotra Korytkowskiego, prezydenta Konina, linia tylko do Turku nie ma sensu ekonomicznego. Gdyby prowadziła dalej, do Kalisza albo do Łodzi, wówczas jej budowa miałaby sens. Nie chcą też dołożyć 150 milionów do jej budowy, bo to przerasta możliwości finansowe Konina.

Inne samorządy wschodniej Wielkopolski twierdzą jednak, że budowa takiej linii ma sens – przecież zawsze będzie ją można przedłużyć do Łodzi. Ale nawet na tym krótkim odcinku inwestycja przejmie sporą część ruchu ludzi i towarów, a Turek stanie się miastem dużo lepiej skomunikowanym. Jest też szansa na sfinansowanie 85 proc. kosztów inwestycji z budżetu państwa.

Wszystkie samorządy są gotowe dołożyć się do projektu – jedynie Konin nie. Dariusz Kałużny, starosta powiatu tureckiego, zwraca uwagę, że powiat turecki dokłada się do konińskiego projektu Wielkopolska Dolina Energii. I dobrze byłoby, gdyby Konin odwzajemniał współpracę.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze