Konin: Nakaz wycinki drzew na… ogródkach działkowych

Ogród Kolektyw Kąpielisko Fot. Sławek Wąchała
Konińscy działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych Hutnik do końca grudnia mają czas na wycinkę wszystkich drzew iglastych, które mają więcej niż 3 metry. Takie zarządzenie wydał prezes i taki jest też zapis w regulaminie.

Sprawa wywołała oburzenie wśród działkowców – jak informuje Radio Poznań – zwłaszcza że nie wiedzą, dlaczego mają wyciąć dorodne drzewa, które nikomu nie przeszkadzają. I dlaczego jest akurat taki zapis w regulaminie ogródków. Niektórzy spekulują, że chodzi o szkodniki, które żerują na iglakach, a potem przenoszą się na rośliny uprawne, inni – że zasłaniają światło uprawom i dlatego trzeba je przyciąć. Przeciwnicy wycinki argumentują, że drzewa produkują tlen, więc są niezbędne, a te, które przeszkadzały, już dawno zostały wycięte.

Prezes ogródków działkowych zapytany przez Radio Poznań wyjaśnił, że polecenie wynika z regulaminu ogródków, obowiązującego w całym kraju. Jest w nim zapis, że w ogródkach działkowych obowiązuje zakaz uprawy drzew ozdobnych powyżej trzech metrów. Jak jednak sprawdzili reporterzy radia, ten przepis dotyczy wyłącznie drzew rosnących w odległości mniejszej niż 2 metry od granicy działki.

Zapewne autorowi regulaminu w zamierzchłej przeszłości, gdy powstawały ogródki działkowe, chodziło o ochronę upraw warzyw i owoców, stanowiących w tamtych czasach ważną część jadłospisu każdej rodziny i często jedyną możliwość zaopatrzenia się w świeżą zieleninę. Pamiętajmy, że przez spory kawałek XX wieku sklepy w Polsce nie grzeszyły obfitością zaopatrzenia – wiele osób doskonale pamięta czasy, kiedy na półkach stały jedynie ocet i musztarda, a wszystko inne, łącznie z warzywami i owocami, trzeba było „upolować”. Nic dziwnego, że regulamin stawiał wyżej uprawy niż rośliny ozdobne…

Nakaz wycinki wszystkich drzew iglastych jest więc bezpodstawny. Ale i nad wycinką tych pozostałych chyba warto się zastanowić. Bo dziś jednak mamy nieco inne czasy i warunki, przy narastającym zanieczyszczeniu powietrza każde drzewo, które pomaga je oczyszczać i produkuje życiodajny tlen, jest na wagę złota. Może warto się zastanowić na aktualizacją regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych?

Radio Poznań, el