Konin: Czy mieszkańcy będą się dokładać do budowy dróg?

Takie rozwiązanie zaproponował Paweł Adamów, prezydent Konina. Jego zdaniem dołożenie się mieszkańców do budowy małych, osiedlowych ulic sprawi, że szybciej powstaną.

Zdaniem prezydenta większość pieniędzy zawsze będzie szła na drogi główne w mieście, bo nimi porusza się najwięcej kierowców. Dlatego nie wystarcza na te mniej ważne. Jednak gdyby dołożyli się mieszkańcy – można byłoby wyremontować znacznie więcej dróg osiedlowych.

Jak podaje Radio Poznań, chodzi nie tylko o same ulice jako takie, ale też o oświetlenie tych dróg, odwodnienie, kanalizację i o sam pas drogowy. Jako przykład prezydent Konina przytacza Poznań, gdzie mieszkańcy mogą tworzyć komitety lokalne, gromadzić środki i przekazywać jako wkład własny do inwestycji.

Gdyby mieszkańcy poparli takie rozwiązanie – wówczas mieliby szansę na remont swoich dróg osiedlowych, gdyby tylko zebrali 25-30 procent wkładu własnego. bez tego czas oczekiwania na remont byłby znacznie dłuższy. Już teraz są to lata, a gdy wpływy samorządów zmniejszą się z powodu ulg w podatkach wprowadzonych przez rząd, będzie jeszcze trudniej o remont. Dlatego prezydent zamierza swój pomysł przedyskutować z radnymi Konina i jeśli wyrażą zainteresowanie – spróbować przekonać do niego pozostałych mieszkańców miasta.

Radio Poznań, el

Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar