Kończy Ci się OC? Sprawdź, jak kupić je jeszcze taniej!

Masz wrażenie, że wydajesz zbyt dużo na OC? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wraz z końcem obecnej umowy zmienić ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że tylko porównując oferty różnych firm, masz pewność, że znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie. Jak to zrobić?

Jak wiadomo, ubezpieczenie samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, więc opłacania corocznej składki nie da się uniknąć. Istnieją jednak sposoby, by portfel ucierpiał na tym wydatku jak najmniej – zmiana ubezpieczyciela jest jednym z nich. Jeśli niedługo kończy Ci się umowa, powinieneś rozważyć, czy wypowiedzenie OC i poszukanie nowej firmy nie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.

Czy możesz płacić mniej za ubezpieczenie OC?

OC różni się od innych ubezpieczeń komunikacyjnych nie tylko tym, że w przeciwieństwie do nich jego posiadanie to konieczność. Chodzi również o zakres ochrony, który w tym przypadku jest zawsze identyczny. Czy to oznacza, że i cena jest taka sama dla wszystkich? Nie – różnica w wysokości składki dla poszczególnych klientów może być bardzo znacząca, na co wpływ ma szereg czynników. W grę wchodzą m.in.:

 • marka i model samochodu,
 • przebieg auta,
 • pojemność silnika,
 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • historia ubezpieczenia.

To oczywiście nie wszystko, co biorą pod uwagę ubezpieczyciele, a trzeba też pamiętać, że każda firma stosuje przy wyliczaniu składki nieco inny przelicznik. Stąd właśnie wynikają różnice w cenach, które w niektórych przypadkach mogą sięgać kilkuset złotych lub więcej. Jak w takim razie znaleźć OC, na którym nie będziesz przepłacał?

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Wypełnienie formularza na stronie zajmie Ci 3 minuty, a już po chwili otrzymasz przejrzyste zestawienie ofert zawierających zarówno polisy z OC, jak i bardziej rozbudowane pakiety. Będziesz miał więc pewność, że w zależności od tego, jakiej ochrony potrzebujesz, znajdziesz polisę w najniższej możliwej cenie.

Płacisz zbyt dużo za OC? Złóż wypowiedzenie!

Powiedzmy, że z ciekawości zajrzałeś na stronę porównywarki Mubi, by sprawdzić, na jakie oferty OC mógłbyś liczyć. Ku Twojemu zdumieniu okazało się, że są one znacznie niższe niż składka, jaką opłacasz u aktualnego ubezpieczyciela. Czy w takiej sytuacji możesz jedynie płacić ustaloną kwotę i narzekać na swój los? Absolutnie nie!

Prawo przewiduje bowiem możliwość rezygnacji z ubezpieczenia OC i związanie się umową z inną firmą. Nie wolno tego jednak zrobić w dowolnym momencie. Od umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz odstąpić:

 • gdy kończy Ci się umowa OC,
 • przy podwójnym OC,
 • kiedy kupujesz używany samochód z aktualną umową OC,
 • po zarejestrowaniu auta za granicą.

W pierwszym przypadku musisz pamiętać, że jeśli nie złożysz wypowiedzenia najpóźniej na dzień przed zakończeniem umowy, polisa zostanie automatycznie przedłużona. Jeśli o tym zapomnisz, wcześniej wiążąc się z nową firmą, dojdzie do sytuacji podwójnego OC. Będziesz mógł odstąpić od starej umowy, ale dotychczasowy ubezpieczyciel zażąda zapłaty składki za okres, gdy wciąż korzystałeś z OC.

Na szczęście sam proces składania wypowiedzenia jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać wzór odpowiedniego dokumentu i uzupełnić go danymi osobowymi oraz dotyczącymi pojazdu i polisy, po czym złożyć pismo w siedzibie firmy ubezpieczeniowej. Można też zrobić to listownie lub drogą mailową.

Czy porównywanie ofert OC się opłaca?

Choć cena ubezpieczenia OC jest w każdym przypadku kwestią indywidualną, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że jeśli przed podpisaniem umowy nie porównałeś ofert różnych firm, płacisz teraz wyższą składkę, niż mógłbyś. Skąd ten wniosek?

Spójrzmy na dane z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl z lipca. Średnia cena OC, jaką wyliczyli sobie wówczas jej użytkownicy, wyniosła 826 zł. Najniższa składka była jednak aż o 620 zł tańsza! Uzyskał ją 59-letni mężczyzna z Witkowa, który przeprowadzając kalkulację dla swojego Volkswagena Golfa otrzymał ofertę jego ubezpieczenia za zaledwie 206 zł.

Oczywiście różnice w składkach nie będą zawsze aż tak znaczące, czasem wyniosą raptem kilkanaście złotych. Wciąż jednak pozwolą na oszczędność, a jeśli skorzystanie z porównywarki połączysz z kilkoma sposobami na obniżenie ceny OC, możesz się zdziwić, jak bardzo zmieni to wysokość Twojej składki.

O jakich sposobach mowa? Młodzi właściciele pojazdów, którzy są narażeni na bardzo wysokie stawki OC, często korzystają ze zniżek bardziej doświadczonych kierowców, czyniąc ich współwłaścicielami swoich samochodów. Sami na zniżkę mogą natomiast zapracować bezszkodową jazdą – każdy jej rok oznacza kolejne upusty. Opłacalne jest również kupowanie kilku polis w pakiecie. Osobno na pewno wydasz na OC i AC więcej, niż gdybyś wybrał je razem.

Artykuł Partnera

Podziel się: