Koncerty, warsztaty i wystawy. Ponad 50 wydarzeń w centrum Poznania!

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Pokazy mody, seanse filmowe, teatr i arteterapia – w ponad 50 wydarzeniach dodatkowo tego lata będą mogli wziąć udział poznaniacy dzięki konkursowi “Centrum Od Nowa”. Jurorzy wybrali do realizacji 10 najlepszych prac.

Konkurs “Centrum Od Nowa” został ogłoszony w kwietniu tego roku przez miasto w porozumieniu z Radą Osiedla Stare Miasto. Miał na celu wybór takich propozycji, które przyciągną poznaniaków i poznanianki do odnowionego centrum oraz zaktywizują lokalną społeczność.

– Właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs “Centrum Od Nowa”, w którym do zdobycia było 100 tys. zł – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Do jego organizacji zainspirowała nas strona społeczna. W komisji, która dokonała wyboru najlepszych prac zasiedli przedstawiciele Rady Miasta Poznania, Rady Osiedla Stare Miasto, a także Estrady Poznańskiej, Centrum Kultury “Zamek”, Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Wydziału Kultury UMP.

Jurorzy wybrali do realizacji 10 propozycji, które ich zdaniem najlepiej wpisują się w warunki konkursu i potrzeby mieszkańców ścisłego centrum Poznania. W efekcie mieszkańcy i goście centrum Poznania będą mieć do dyspozycji ponad 50 aktywności, w tym: 10 cykli warsztatowych, 5 seansów filmowych, 4 etiudy teatralne, 4 spotkania literackie, 3 wystawy, 3 koncerty, 2 spacery, a także pokaz mody, performace teatralny i film o miłości na Starym Mieście.

Prace konkursowe, które zostaną zrealizowane:

Szekspir Od Nowa na fyrtlu – artystyczne działania aktywizujące społeczność lokalną Osiedla Stare Miasto
Przez cały lipiec i sierpień odbywać się będą warsztaty i próby, prowadzące do teatralnego finału, w którym siły połączą mieszkańcy Starego Miasta, w tym seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz młodzież z różnych stron świata. Na motywach “Romeo i Julii” powstaną 4 etiudy teatralne wystawiane na terenie śródmiejskich podwórek przy ul. Mielżyńskiego, Kościuszki i 3 Maja oraz performatywny pokaz finałowy w ostatni weekend sierpnia na tarasie Biblioteki Raczyńskich.
autorstwo pracy: AGOO Agnieszka Gierach
kwota na realizację: 10 000 zł + nagroda 1000 zł

Makeup not War – wystawa
Wystawa będąca pokłosiem projektu aktywizacji zawodowej osób z doświadczeniem uchodźczym. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta będzie można zobaczyć zdjęcia 23 kobiet, które przybyły do Poznania po 24 lutego ubiegłego roku w poszukiwaniu bezpiecznego, normalnego życia.
Fundacja Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR
6000 zł + 1000 zł

Spotkajmy się na Mielżyńskiego
Jednorazowe wydarzenie, za to pełne różnych wątków: od arteterapii po koncert i pokaz mody, podczas którego styliści pomogą w stylizacji odzieży używanej. Jak nazwa wskazuje, wszystko to odbędzie się przy ul. Mielżyńskiego 21 – przed i wewnątrz second handlu Level.
Level Eco sp. z o.o.
7800 zł + 1000 zł

Literatura – miasto – natura
Księgarnia Bookowski zaprosi na pięć spotkań poświęconych relacjom mieszkańców Poznania z roślinami i zwierzętami, które współtworzą miejski ekosystem. Formą cyklu, który odbywać się będzie od 6 do 23 września będą spotkania literackie (m.in. z Janem Mencwelem) oraz spacery tematyczne po Św. Marcinie.
Bookowski sp. z o.o.
9700 zł + 1000 zł

Kino na Wolności 5/5
Kultowe polskie komedie w sierpniu i wrześniu będzie można obejrzeć na dziedzińcu jednej z najpiękniejszych poznańskich kamienic – przy placu Wolności 5. Fundacja Dobry Klimat uzupełni seanse prelekcjami i dyskusjami o historii filmów i miejsc, w których je obejrzymy.
Fundacja Dobry Klimat
9990 zł + 1000 zł

Salonik kulturalny na Świętym Marcinie
Czy o Św. Marcinie będziemy mówić kiedyś jako o salonie miasta? Projekt fundacji Jeden Uniwersytet ma stworzyć klimat do spotkań z interesującymi postaciami, które w okresie od września do grudnia podzielą się swą wiedzą i zainicjują dyskusje o literaturze, podróżach, winie, historii i architekturze.
Fundacja Na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Jeden Uniwersytet
10 000 zł + wyróżnienie 300 zł

Tak się Gra w Poznaniu
O miejskich wydarzeniach kulturalnych mówi się ostatnio więcej przed niż po nich – dlatego dokumentujący je fotograficy Beata Wencławek, Andrzej Majos i Jarosław Majchrzycki przygotują mobilną wystawę, która pokaże poznaniakom najciekawsze ich zdaniem stopklatki kulturalnej rzeczywistości Poznania.
Dragon Syndicate s.c.
10 000 zł + 300 zł

Pierwsza Miłość Starego Miasta
Inicjatorki projektu połączą wystawę Margarity Pugaczowej “Modern Love” z akcją fotograficzno-filmową na terenie ścisłego śródmieścia. Wspólnym motywem będzie miłość, o której – jak zakładają twórczynie – chętnie opowiedzą starsze mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy. Z wywiadów z nimi powstanie filmowy dokument, którego premiera odbędzie się pod koniec listopada w jednej z galerii sztuki.
Fundacja Art Cluster
9950 zł + 300 zł

Stary Rynek bez prądu
Legenda głosi, że w klubie SARP na Starym Rynku poznali się Krzysztof Komeda i Jerzy Milian. Połączył ich jazz, który jest także muzycznym motywem projektu “Stary Rynek bez prądu”. Znakomici poznańscy artyści zagrają w niedzielne południa w SARPie dwa koncerty, które przez okna klubu wabić będą dzisiejszych miłośników dobrej muzyki.
Fundacja Mały Dom Kultury
10 000 zł + 300 zł

Sztuka puka
Powstające przy ul. 23 Lutego 14/16 Forum Designu stanie się miejscem spotkań i warsztatów, których tematyka będzie osadzona wokół czterech filarów: fotografii, aranżacji wnętrz, sztuki użytkowej i architektury. Od września do grudnia w powyższych cyklach warsztatowych będzie mogło wziąć udział ok. 60 osób.
Projekt Forum Sp. z o.o.
10 000 zł + 300 zł

Podziel się: