Lux Antiqua fot. Sławek Wąchała

Koncert Lux Antiqua z okazji 3. Maja

Utwory średniowieczne, renesansowe wykonywane na tradycyjnych instrumentach takich jak viola da gamba, lutnia renesansowa czy fidele. Taka muzyka zabrzmiała w Gminnym Ośrodku Kultury “Sezam” w Tarnowie Podgórnym z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Koncert odbywał się z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3. Maja i prezentował polską kulturę muzyczną od średniowiecza do wczesnego baroku. Wykonywany był na instrumentach z epoki, takich jak viola da gamba, lutnia renesansowa, fidel ramieniowa czy fidel nakolanowa.

Zespół Lux Antiqua to młodzi, pełni pasji ludzie wykonujący muzykę dawną, w szczególności średniowieczną i renesansową, zgodnie z praktyką wykonawstwa historycznie poinformowanego. Wszyscy są absolwentami akademii muzycznych – poznańskiej oraz wrocławskiej. Posiadane umiejętności pozwalają im wykonywać muzykę dawną w sposób profesjonalny, zgodnie z przesłankami historycznymi. Ich kunszt został doceniony 25 kwietnia, podczas ostatniego Festiwalu Muzyki Dawnej “Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie zajęli pierwsze miejsce.

Warto dodać, że Lux Antiqua to także muzycy śpiewający, którzy z równą maestrią wykonują nie tylko utwory instruymentalne, ale też a capella.

Skład zespołu:
Joanna Bardzka – sopran, perkusjonalia
Marta Cecylia Michalak – fidel ramieniowa
Zuzanna Paprzycka – alt, lutnia, fidel ramieniowa
Patryk Powel – fidel kolanowa, viola da gamba
Damian Kacner – bas, harfa clarsach, perkusjonalia

Mat. pras.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze