wał przeciwpowodziowy Koło fot. Wody Polskie

Koło: Wał przeciwpowodziowy idzie do remontu

Wody Polskie wyremontują wał przeciwpowodziowego rzeki Warty w rejonie polderu Gozdów. Jego całkowita długość wynosi prawie 7 km. A to dopiero początek prac mających zwiększyć zasoby wodne w powiecie kolskim.

Początek wału znajduje się w rejonie wsi Gąsiorów na wysokości biegu rzeki Warty, a jego koniec wyznacza obwodnica drogowa miasta Koła. Powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i wymaga gruntownej odnowy. Zaplanowano także jego rozbudowę, by dostosować jego parametry do wymogów klasy II.

Na obszarze powiatu kolskiego zaplanowano m.in. odbudowę sześciu jazów na rzece Rgilewce w celu zwiększenia retencji korytowej i gruntowej, która jest ważnym elementem w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Odtworzenie mniejszych obiektów piętrzących planowane jest również na dopływach rzeki Rgilewki, m.in. Kanale Dzierzbickim, Kanale Bylice i Orłówce.

Wspólnie z lokalnymi samorządami Wody Polskie przymierzają się także do realizacji inwestycji, polegającej na przerzucie wód z Warty do rzeki Warcicy, co w połączeniu z odpowiednią regulacją istniejącymi na tej rzece urządzeniami hydrotechnicznymi powinno odbudować utracone zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze blisko 100 km kwadratowych.

Wody Polskie, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze