Kolejny zielony skwer w centrum Poznania. Na przemianę ta zaniedbana przestrzeń czekała kilkadziesiąt lat!

Kościuszki, Taylora, Taczaka fot M. Wiśniewski FB

Odbrukowanie fragmenów jezdni i nasadzenia zieleni. Tak już wkrótce będzie wyglądał teren w samym centrum Poznania, u zbiegu ulic Kościuszki, Taylora i Taczaka. Na przemianę ta zaniedbana przestrzeń czekała kilkadziesiąt lat!

Na miejscu obecnego zaniedbanego zieleńca i nieforemnego skrzyżowania, w latach 80. ubiegłego wieku, znajdowała się kiedyś stacja paliw CPN. Została zlikwidowana dawno temu, ale procedury związane z kwestiami własnościowymi trwają do dziś. A skoro miasto nie było właścicielem terenu – nie mogło go w żaden sposób uporządkować i zaniedbany teren straszył od lat na zapleczu Świętego Marcina.

Wszystko jednak wskazuje na to, że sprawa przejęcia terenu dawnej stacji od Skarbu Państwa zmierza ku pomyślnemu końcowi, ponieważ Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zapowiedział zmiany na tym terenie.
“W przyszłym roku chcemy by zazielenił się teren u zbiegu ulic Taylora/Kościuszki/Taczaka” – na swoim profilu na Facebooku. – “Chodzi tu o odbruki widocznych na zdjęciu “martwych” pól jezdni – wyłączonych na skutek przepisów ruchu drogowego z parkowania na skrzyżowaniu. Do końca tego roku powinna powstać dokumentacja projektowa, którą przygotowuje na zlecenie Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu znana, poznańska pracownia Front Architects. Działania te będą wymagały m.in. przebudowy sieci podziemnych, tak aby przygotować dogodne warunki dla zieleni. Liczymy, że dzięki temu przybędzie kolejne miejsce z zielenią w centrum miasta”.

Z decyzji władz miasta bardzo cieszą się radni osiedla Stare Miasto. Jak przypomniał Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, staromiejscy radni podjęli odpowiednią uchwałę uchwałę w tej sprawie i to jeszcze w ubiegłym roku.
– Ale do całościowej koncepcji potrzeba jeszcze korekty skrzyżowania, której celem ma być stworzenie placu miejskiego m.in. na działce po stacji paliw – podkreśla radny. Bo obecny kształt skrzyżowania, które obecnie jest o wiele za duże jak na potrzeby komunikacji na tym terenie, to pozostałość po drodze dojazdowej do stacji paliw. Po korekcie powinno ono spełniać wymogi dzisiejszych przepisów – i zostawić więcej miejsca na zieleń.

Podziel się: