Kolejni oszukani seniorzy. „Przestępcy nie próżnują”

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Poznańscy policjanci po raz kolejny już wystosowali apel do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi. „Przestępcy nie próżnują” – ostrzegają. – „Tylko w tym tygodniu dwoje mieszkańców Grunwaldu straciło łącznie blisko 40 tys. złotych”.

W obu przypadkach sposób działania sprawców był podobny.
– W pierwszym przypadku starszy mężczyzna został nakłoniony do wypłaty około 30 tys. złotych z posiadanego konta, przekazał je osobie podającej się za policjanta prowadzącego postępowanie – opowiada sierż. szt. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Został zmanipulowany w taki sposób, że cały czas był przekonany o braniu udziału w policyjnej akcji. Podobnie było z 85-letnią kobietą, która oszczędności życia spakowała w plastikową torbę, a tę wyrzuciła przez balkon, przekazując przestępcom podających się za mundurowych kilka tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny już apelują do seniorów, by nie byli łatwowierni i nie dawali się oszukać. Żaden pracownik banku czy policjant nie będzie prosił zwykłego obywatela ani o przekazanie pieniędzy, ani o udział w policyjnej akcji.

– W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem – ostrzega Łukasz Paterski. – Nasuwa się pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się!

Trzeba pamiętać o tym, że oszuści osiągają sukcesy dzięki umiejętnościom manipulacji rozmówcą i jego emocjami. Dlatego właśnie emocjom nie należy ulegać podczas takich rozmów. Bez względu na to, jak się przedstawi rozmówca, czy jako policjant, pracownik banku, hydraulik, pracownik gazowni – zawsze można się rozłączyć i zadzwonić do kogoś bliskiego, by sprawdzić dzwoniącego i poradzić się w tej sytuacji – albo na numer 112.
– Ograniczone zaufanie należy mieć również do osób, które pukają do drzwi naszego domu – podkreśla policjant. – Jeżeli mieszkacie sami, nie otwierajcie drzwi osobom nieznanym. Pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju prace remontowe wykonywane w budynkach mieszkalnych są zgłaszane w administracji lub spółdzielni z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Jeśli dzieje się coś niepokojącego w najbliższym otoczeniu, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 112! Bezpieczeństwo jest naszym codziennym priorytetem.

Podziel się:

Ostatnio dodane: