Kolejne szpitale w Wielkopolsce z dodatkowymi pieniędzmi z UE

podpisanie umowy w Krotoszynie fot. UMWW

8,2 mln z marszałkowskich funduszy unijnych w ramach instrumentu REACT-EU otrzymały kolejne szpitale: w Krotoszynie i Ostrowie Wlkp. Pieniądze pozwolą na odbudowanie potencjału medycznego i sprzętowego szpitali po pandemii covid-19.

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, podpisał już umowy na wsparcie placówek środkami unijnymi w ramach WRPO 2014+.

– To są bardzo ważne projekty, na które Komisja Europejska wygospodarowała w tym trudnym czasie pocovidowym nadzwyczajne środki – mówił marszałek podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie. – Zostały one przesunięte do naszego programu regionalnego, co z kolei ułatwiło nam sprawne rozdysponowanie tych pieniędzy pomiędzy placówki opieki zdrowotnej wszystkich szczebli w regionie. Do tej pory już 111 mln złotych z tej puli trafiło do wielkopolskich szpitali. Pamiętajmy, że podczas pandemii doświadczyliśmy wielu kryzysowych zdarzeń. Wiele osób straciło życie, a ci, którzy chorowali, do dziś zmagają się z dolegliwościami zdrowotnymi. Na tę sytuację musimy odpowiedzieć systemowo. Inną kwestią był także brak dostępu do świadczeń medycznych podczas pandemii i powstały tzw. dług zdrowotny, który teraz musimy nadrobić. Te działania wymagają chociażby zakupu nowego, wysokospecjalistycznego sprzętu do diagnostyki czy doposażenia transportu medycznego, który został podczas pandemii szczególnie wyeksploatowany.

Projekt SP ZOZ w Krotoszynie „Wspieranie naprawy i zwiększanie odporności systemu ochrony zdrowia poprzez doposażenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie” uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 4,2 miliona złotych. Krotoszyński szpital kupi między innymi dwa ambulansy z wyposażeniem, tomograf komputerowy, aparat cyfrowy rtg oraz szereg urządzeń do rehabilitacji. Jak powiedziała Beata Maj, dyrektor SP ZOZ w Krotoszynie, dzięki tym pieniądzom zostanie także przeprowadzony remont pomieszczeń, w których znajdzie się kupiony sprzęt.

Powiat ostrowski z kolei otrzymał ponad 4 mln zł na projekt „Wyposażenie i wykonanie prac modernizacyjno-adaptacyjnych wybranych oddziałów w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim związanych z pandemią COVID-19”. Starosta Paweł Rajski poinformował, że przedmiotem projektu jest zakup dwóch ambulansów oraz sprzętu medycznego, aparatury medycznej i diagnostycznej na potrzeby oddziału laryngologicznego, a także przeprowadzenie prac modernizacyjno-adaptacyjnych związanych z przebudową oddziału.

Przypomnijmy, że 34 placówki ochrony zdrowia z całej Wielkopolski otrzymają ponad 111 milionów zł na działania naprawcze po covid-19.

Podziel się:

Ostatnio dodane: