Kolejne ostrzeżenie meteo dla Wielkopolski!

Bogdanka fot. L. Łada

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Wielkopolski przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Groźnie może być między innymi nad Wartą, Prosną, Rgilewką, Swędrnią, Pową, Bawołem i Notecią.

Według IMiGW przez najbliższą dobę – od 12 lipca, od godziny 11.00, do 13 lipca, do północy – mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody na wielkopolskich rzekach. Ostrzeżenie obowiązuje dla Warty górnej i środkowej, Prosny, Rgilewki, Powy, Kiełbaski, Łużycy, Swędrni, Bawołu i górnej Noteci.

“W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia” – ostrzega IMiGW. – “Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)”.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 60 proc.

Podziel się: